Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODJAZD

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 04. 15
  • Język:
    polski, niemiecki
  • Barwny (Kodak), 3 odcinki x ok. 50 min

Niełatwo żyć na ziemiach leżących na "pograniczu", arenie wielkich wydarzeń i spazmów historii. Taki trudny, często tragiczny los przypadł w udziale nie tylko mieszkańcom terenów poza obecną, wschodnią granicą Polski, także tych położonych dziś wewnątrz naszych granic, na północnych rubieżach kraju. Opowieść o losach matki i córki, Hildy i Augusty Baumler, rozpoczyna się w 1933 roku. Kobiety mieszkają w małym miasteczku w Prusach Wschodnich, na terytorium ówczesnej Rzeszy. Po parunastu latach, nie wychodząc z domu, znalazły się na polskich Mazurach.
"Nasz film chcieliśmy poświęcić ludziom z pogranicza. Ofiarom historii, skazanym jakby z definicji na przegraną. I dlatego może po prawie dziesięciu latach od czasu, kiedy napisaliśmy scenariusz, postanowiliśmy ten film nakręcić. Syndrom dramatu narodów, grup etnicznych, czy tylko - ludzi mieszkających na styku granic widać dzisiaj może nawet bardziej niż kilka lat temu" - mówili Magdalena i Piotr Łazarkiewiczowie. Kinowa wersja "Odjazu" ze stołu montażowego odesłana została do archiwum. Żaden bowiem dystrybutor nie odważył się zaryzykować rozpowszechniania w dobie filmów komercyjnych obrazu trudnego, zmuszajacego do myślenia i refleksji. W efekcie na szeroki ekran "Odjazd" trafił dopiero po półtora roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

  • 1991
    Film fabularny / Magdalena Łazarkiewicz Piotr Łazarkiewicz

1 [MAZURY, 1933 - 1944]

  • Odcinek serialu
  • 45 min

Hilda Baumler w podeszłym wieku wspomina swoje życie, spędzone w niewielkim mieście na Mazurach i rozdarte między żywiołem polskim i niemieckim. Jej córka czuje się Polką, Hilda natomiast, szczególnie na starość - Niemką. Odcinek pierwszy obejmuje lata 1933-1944 - narodziny faszyzmu i okres wojny. Ojciec Hildy był faszystą, ona sama kochała się wówczas w Polaku, Karolu Lewickim. Młodszy brat Hildy nie wytrzymał hitlerowskiej tresury i popełnił samobójstwo. Ojciec u schyłku wojny zabity został przez polskich partyzantów. Karol nawiązał romans z ...matką Hildy. Koniec wojny to początek nienawiści między matką i córką.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2 [MAZURY, 1944 - 1989]

  • Odcinek serialu
  • 52 min

Rok 1945. Niemcy opuszczają Mazury. Augusta i Hilda Baumler decydują się na pozostanie w Polsce. Na Zachód wyjeżdża także Karol Lewicki. W miasteczku pozostaje za to faszysta von Litzky, który wstępuje do partii i wchodzi do kręgu lokalnej władzy. Panie Baumler opuszczają więc rodzinny dom i przenoszą się do sąsiedniego miasteczka. Rok 1989. Augusta i Hilda mieszkają w domu starców, znienawidzone - jako Niemki - przez pozostałych pensjonariuszy. Jedyną bliską im osobą jest Mirek Wrona, młody inwalida, który z braku miejsca w odpowiednich ośrodkach jest jednym z pensjonariuszy Domu Rencisty. Hilda uczy go niemieckiego. Któregoś ranka budzi się i widzi, że jej matka, Augusta jest spakowana i gotowa do wyjazdu. W ich dawnym domu mieszkają teraz rodzice Mirka. Hilda prosi, by na jeden dzień wyprowadzili się stamtąd. Wraz z matką wyrusza do swego dawnego domu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3 [MAZURY, 1989 - 1995]

  • Odcinek serialu
  • 47 min

Po otrzymaniu sporej sumy pieniędzy Wronowie godzą się opuścić na jeden dzień dom i przenieść się do szwagra. Augusta i Hilda spędzają więc jeden dzień w swoim rodzinnym domu. Szczególnie szczęśliwa jest Augusta. Nagle wydaje się jej, że pojawił się Karol Lewicki - okazuje się, że jest to jego syn, który przyjechał z Niemiec. Przywiózł wózek inwalidzki dla Mirka, a obie kobiety chce zabrać do Niemiec, do pensjonatu dla starszych osób. Hilda i Augusta decydują się jednak pozostać w Polsce, w domu starców na Mazurach. Augusta przeżywa jeszcze 5 lat. Jej śmierć zbiega się ze śmiercią żony Karola, który chce wrócić na Mazury i kupić tu dom dla siebie i Hildy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:39:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.