KSIĘGA WIELKICH ŻYCZEŃ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1997
- Premiera:1998. 01. 02
- Barwny (negatyw: Kodak), 90 min
Lokacje: Bratoszewice pod Łodzią, Łódź (willa Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24, wejście do willi Ludwika Grohmana przy ul. Tylnej 9/11).
Po pożarze Domu Dziecka kierownictwo pobliskiego sanatorium dla osób starych i przewlekle chorych postanawia przyjąć pod wspólny dach kilka małych dziewczynek. Jedna z nich, siedmioletnia Marysia, próbuje zaprzyjaźnić się z Adamem - mężczyzną stojącym u kresu życiowej drogi. Chociaż pojawienie się dzieci zmienia nastrój domu, Adam opiera się, jak sam mówi, infantylnej euforii. Co innego Henryk, łagodny, wesoły i otwarty, a do tego pełen wiary w nadprzyrodzony świat duchów, czarownic i diabłów. To właśnie dzięki niemu dziewczynka zaczyna postrzegać smutny i posępny świat sanatorium jako miejsce magiczne. Po śmierci Henryka Marysia wpada w przerażenie. Boi się o Adama, którego darzy silnym uczuciem. Ten jeszcze bardziej się odsuwa, nie chcąc przywiązywać do siebie dziewczynki, gdy jego dni są już policzone. A jednak, gdy przychodzi dzień rozstania, rozumie, że naprawdę ją pokochał i że miłość jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie . . .
Piękny i mądry to film, wspaniały przykład kina ciepłego, humanistycznego, które zachowuje jednocześnie artystyczne aspiracje. Z konfrontacji dwóch światów: dzieci i starców powstaje w filmie Sławomira Kryńskiego spójny, mieniący się zmiennymi nastrojami obraz. Wzruszająca, miejscami patetyczna, kiedy indziej nieodparcie zabawna historia pokazuje, jak mały, kilkuletni człowiek może nauczyć czegoś człowieka, który praktycznie życie ma już za sobą.
Linia podziału przebiega zresztą w tym filmie nie tylko na linii starość - młodość. To także zderzenie dwóch odmiennych postaw życiowych. Pierwszą reprezentuje racjonalny, trzeźwo myślący, stroniący od innych pan Adam. Drugą uosabia pogodny, życzliwy pan Henryk, niepoprawny romantyk.
Film otrzymał główną nagrodę dla najlepszego filmu artystycznego na festiwalu w Kairze w 1997 r. i w tym samym roku nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Romantycznych we francuskim Cabourg, a także Złote Grono w Łagowie i kilka nagród na przeglądzie filmowym "Prowincjonalia" w Słupcy k. Konina.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Zdjęcia specjalne
- Oświetlenie
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Asystent kostiumografa
- Muzykana motywach Adagio II Symfonii S. Rachmaninowa i Romansu F-Dur L. van Beethovena
- Wykonanie muzykiorkiestra kameralna
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Technik dźwięku
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Efekty pirotechniczne
- Opieka produkcyjna
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaw napisach nazwisko: Fołtyn
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Koprodukcja
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaAdam OstrowskiHenryk RychterMarysiapensjonariuszka Annasiostra MilenaZuzanna, opiekunka dziewczynekpani psychologpensjonariusz Stanisławpensjonariusz Zawadzkiwłaściciel albumulekarzkoleżanka Marysikoleżanka Marysi; w napisach nazwisko: NahnybidaNatalia Konakoleżanka MarysiDorota Sterakoleżanka MarysiMagda Iwańczykkoleżanka MarysiBogda Chruścielkoleżanka Marysikoleżanka MarysiAgata Dondzikkoleżanka MarysiAgata Pawlakkoleżanka MarysiKrzysztof Antkowiak, kierowca z zakładu pogrzebowegoMarek, chłopak Zuzannypraczkapensjonariuszpielęgniarka w sanatoriumpracownik właściciela karuzelipensjonariuszka, przyjaciółka Annypensjonariuszka Jadwigapensjonariuszkapracownica sanatoriumstrażakpensjonariuszkapraczkawłaściciel karuzelirecepcjonista sanatoriumpensjonariuszpensjonariuszpraczka; w napisach nazwisko: Żak
Nagrodyschowaj
- 1997Cabourg (FF Romantycznych)-nagroda publiczności
- 1997Kair (MFF)-Główna Nagroda "Złota Piramida"
za najlepszy film artystyczny - 1998Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-Złoty Jańcio (nagroda główna)
nagroda przyznawana przez publiczność - 1998Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda dziennikarzy
- 1998Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda aktorska
nagroda organizatorów - 1998Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
jury w protokole wyraziło również ogromne uznanie dla wybitnej kreacji Gustawa Holoubka