Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĘGA WIELKICH ŻYCZEŃ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 01. 02
  • Barwny (negatyw: Kodak), 90 min

    Lokacje: Bratoszewice pod Łodzią, Łódź (willa Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24, wejście do willi Ludwika Grohmana przy ul. Tylnej 9/11).

Po pożarze Domu Dziecka kierownictwo pobliskiego sanatorium dla osób starych i przewlekle chorych postanawia przyjąć pod wspólny dach kilka małych dziewczynek. Jedna z nich, siedmioletnia Marysia, próbuje zaprzyjaźnić się z Adamem - mężczyzną stojącym u kresu życiowej drogi. Chociaż pojawienie się dzieci zmienia nastrój domu, Adam opiera się, jak sam mówi, infantylnej euforii. Co innego Henryk, łagodny, wesoły i otwarty, a do tego pełen wiary w nadprzyrodzony świat duchów, czarownic i diabłów. To właśnie dzięki niemu dziewczynka zaczyna postrzegać smutny i posępny świat sanatorium jako miejsce magiczne. Po śmierci Henryka Marysia wpada w przerażenie. Boi się o Adama, którego darzy silnym uczuciem. Ten jeszcze bardziej się odsuwa, nie chcąc przywiązywać do siebie dziewczynki, gdy jego dni są już policzone. A jednak, gdy przychodzi dzień rozstania, rozumie, że naprawdę ją pokochał i że miłość jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie . . .
Piękny i mądry to film, wspaniały przykład kina ciepłego, humanistycznego, które zachowuje jednocześnie artystyczne aspiracje. Z konfrontacji dwóch światów: dzieci i starców powstaje w filmie Sławomira Kryńskiego spójny, mieniący się zmiennymi nastrojami obraz. Wzruszająca, miejscami patetyczna, kiedy indziej nieodparcie zabawna historia pokazuje, jak mały, kilkuletni człowiek może nauczyć czegoś człowieka, który praktycznie życie ma już za sobą. Linia podziału przebiega zresztą w tym filmie nie tylko na linii starość - młodość. To także zderzenie dwóch odmiennych postaw życiowych. Pierwszą reprezentuje racjonalny, trzeźwo myślący, stroniący od innych pan Adam. Drugą uosabia pogodny, życzliwy pan Henryk, niepoprawny romantyk.
Film otrzymał główną nagrodę dla najlepszego filmu artystycznego na festiwalu w Kairze w 1997 r. i w tym samym roku nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Romantycznych we francuskim Cabourg, a także Złote Grono w Łagowie i kilka nagród na przeglądzie filmowym "Prowincjonalia" w Słupcy k. Konina.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1997
    Cabourg (FF Romantycznych)-nagroda publiczności
  • 1997
    Kair (MFF)-Główna Nagroda "Złota Piramida"
    za najlepszy film artystyczny
  • 1998
    Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-Złoty Jańcio (nagroda główna)
    nagroda przyznawana przez publiczność
  • 1998
    Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda dziennikarzy
  • 1998
    Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda aktorska
    nagroda organizatorów
  • 1998
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
    jury w protokole wyraziło również ogromne uznanie dla wybitnej kreacji Gustawa Holoubka
2024.06.06 02:39:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.