Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KUŚ. HISTORIA ZIELAREK Z GORZUCHOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 26 min

Jest rok 1761 .W Gorzuchowie- małej wiosce niedaleko Gniezna – dziesięć kobiet, w tym dwie dziewczynki zostają oskarżone o czary. Za kilkanaście lat Sejm wyda ustawę zakazującą tych procesów. Sąd w Gnieźnie i Pobiedziskach, którym przedstawiono sprawę, wyczuwając jakby nadchodzący czas, w ogóle nie podejmują sprawy. Jednak sąd z niedalekiego Kiszkowa wydaje wyrok skazujący na okrutną śmierć. Ta historia wywarła ogromne wrażenie na ówczesnych, ale także współczesnych mieszkańcach tej niewielkiej wioski na terenie gminy Kłecko. Kilkadziesiąt lat później wyrok sądu kiszkowskiego zamieścił w swojej książce dotyczącej historii Kłecka proboszcz tamtejszej parafii – ks. Dydyński, a w roku 2011 lokalna społeczność postawiła w miejscu kaźni krzyż i dziesięć kamieni-osiem dużych i dwa małe symbolizujących owe stracone kobiety i dziewczynki.
Co takiego się stało, że aż tyle osób musiało stracić życie? Dlaczego w taki okrutny sposób i dlaczego bronił ich ksiądz? Jak wytłumaczyć to wydarzenie? Czy w ogóle jest to możliwe…? Tego nie wiemy, ale w ludzkiej naturze leży zadawanie pytań. Film „Kuś” jest próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania, w który wpleciona jest historia owych straconych, dziesięciu kobiet.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2014
    Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Wyróżnienie
    dla najlepszego reportazu
2024.06.06 05:37:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.