Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PUŁKOWNIK KWIATKOWSKI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 05. 10
  • Gatunek:
    Komedia, Film obyczajowy, Film polityczny
  • Barwny (negatyw: Eastman Kodak), 123 min

    Lokacje: Warszawa (Łazienki, Hotel "Polonia" przy Alejach Jerozolimskich 45, Pałac Myślewicki przy ul. Agrykola 1), Łódź, Spała, Konstancin - Jeziorna (budynek szpitalny "Sans souci" przy ul. Wierzejewskiego 12 G, Dworek w Lesie "Fraszka" przy ul. Piotra Skargi 18, droga w okolicach stawu przy papierni, al. Wojska Polskiego, budynek starej szkoły przy ul. Jaworskiego 24, przejazd kolejowy przy ul. Wąskiej), Czersk (Kościół Przemienienia Pańskiego), Modlin (twierdza).

"Najlepsza komedia sezonu" - tak reklamowany był "Pułkownik Kwiatkowski" na kasetach wideo. Obsypany nagrodami film Kazimierza Kutza to z pewnością wydarzenie artystyczne dużej rangi, a także przednia próbka nie znanej strony talentu twórcy "Soli ziemi czarnej". Już w rok wcześniejszej komedii pt. "Zawrócony" Kutz pokazał, że potrafi śmiać się z rzeczy ponurych i złowrogich, nie przekraczając przy tym granic dobrego smaku. W "Pułkowniku..." umiejętność tę jeszcze wydoskonalił.
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu kilku miesięcy 1945 roku. Tytułowy bohater, lekarz wojskowy, operuje w koszarowym szpitalu na Ziemiach Zachodnich Kiziora, pułkownika UB. W nagrodę za udany zabieg Kwiatkowski otrzymuje tygodniowy urlop. Wraz z przyjacielem jedzie wyszabrowaną ciężarówką do Warszawy. W ruinach swojego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny, Krysię i natychmiast się w niej zakochuje. Zaprasza dziewczynę na bal do ocalałego hotelu "Polonia" i tam, po awanturze z rosyjskim oficerem, chcąc ratować skórę, udaje wysoko postawionego pułkownika UB. Mistyfikacja okazuje się na tyle udana, że nabierają się na nią nie tylko rosyjscy i polscy oficerowie, ale również matka młodego, aresztowanego AK-owca. Prosi rzekomego pułkownika o interwencję. Chcąc zaimponować Krysi i zdobyć jej serce, Kwiatkowski postanawia zagrać va banque. Przy pomocy przyjaciela i jego kolegów zdobywa samochody i broń. Pozorując inspekcję z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, uwalnia AK-owca. Po tym sukcesie postanawia dalej udawać ubeckiego dygnitarza-kolegę ministra Radkiewicza-i rusza przez Polskę w stronę czeskiej granicy. W czasie tej wariackiej przygody, składając "niespodziewane wizyty" w różnych placówka UB i wykorzystując głupotę, pieczeniarstwo i tchórzostwo nowych stróżów władzy-uwalnia wielu więźniów politycznych. Udaje mu się również nie dopuścić do wywozu przez Armię Radziecką polskich dzieł sztuki. Kiedy już wydaje się nietykalny, zostaje jednak przypadkowo zdekonspirowany przez pułkownika Kiziora. Ten, ze względu na dług wdzięczności, traktuje go wyjątkowo łagodnie i podtrzymuje dawną propozycję-wstąpienia do UB. Alternatywą jest wieloletnie więzienie...
Mimo że rozgrywa się w tragicznych czasach, film Kutza tchnie niekłamanym komizmem. Reżyser w mistrzowski sposób cieniuje humor, dzięki czemu widz śmieje się nawet wówczas, gdy akcja przenosi się do katowni UB, więzień czy gabinetu diabolicznego Mieczysława Moczara. Koniec zabawy wprawdzie jest raczej gorzki, lecz zakończenie "Pułkownika..." pozostaje otwarte. Nie burzy jednoznacznie nastroju, daje nadzieję. Kutz zrobił komedię przewrotną i inteligentną, serwując widzom jednocześnie uśmiech na twarzy i ponure mrowienie w duszy. Dopomógł mu w tym znakomity scenariusz, napisany zresztą na podstawie wydarzeń autentycznych, i popisowe aktorstwo, zwłaszcza odtwórcy głównej roli Marka Kondrata.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.06.06 02:38:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.