Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOGU I LUDZIOM

  • Podtytuł: KS. STANISŁAW SUDOŁ. 1895-1981
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023
  • Barwny, 52 min

Film przedstawiający wyjątkową postać księdza Stanisława Sudoła. Żył on w małej wsi Dzikowiec na Podkarpaciu. Całe swoje życie skupiał na umacnianiu swych parafian w wierze. Pamiętał o wszystkich obłożnie chorych. Odwiedzał ich w pierwsze piątki miesiąca. Gdy śmierć wyrwała kogoś z parafian, zjawiał się w domu żałoby. Znał życiorys każdego, kogo odprowadzał na cmentarz. Gdy rodziny zapominały o rocznicy śmierci, on zawsze o tym pamiętał. W dzikowieckim kościele zasiadał w konfesjonale już o świcie. Wcześniej modlił się, leżąc często na kościelnej posadzce przed krzyżem. Dla siebie nie wymagał wiele. Nie tolerował przepychu. Także w kościele. Za posługi wzdragał się pobierać zapłatę. Jest przykładem kapłana oddanego Bogu i ludziom, który z poświęceniem posługiwał swoi parafianom. Zawsze dla każdego miał czas. Jeden z księży, świadek życia ks. Stanisława Sudoła, powiedział po jego śmierci, że pozostały po nim tylko książki, przybory do golenia i zegarek. Nic więcej!
Pomimo mijających ponad 40 lat, jego postać jest wciąż żywa w pamięci wiernych którymi się opiekował. Imponował swoim parafianom skromnością i ubóstwem. Był ascetą i człowiekiem modlitwy. Został pochowany w Dzikowcu. Tuż przed śmiercią prosił o pogrzeb skromny, prostą trumnę i biały drewniany krzyż. Wdzięczni parafianie na jego nagrobku zamieścili napis: Módl się za nami i ciesz się w Niebie, za wierną służbę Bogu i ludziom.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Rafał Kusiak
    w napisach określenie funkcji: Realizacja
  • Zdjęcia
    Rafał Kusiak
     
    Andrzej Kasperski
     
  • Konsultacja
    Krzysztof Cisek
     
    Adam Kopeć
     
  • Produkcja
    Diecezja Sandomierska
     
2024.06.06 05:36:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.