CZARNA WOŁGA
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2023
- Barwny + czarno-biały, odcinki x ok. 38 min
Odcinek 1 - Porwania dzieci: 3 kwietnia 1965 roku w Warszawie zostaje porwana trzyletnia Lilka. Świadkowie zapamiętują porywaczki wsiadające do taksówki, czarnej wołgi. Następnego dnia gazety wzywają społeczeństwo do poszukiwań. Dziecko zostaje odnalezione, jednak milicji nie udaje się dotrzeć do taksówkarza, który pomagał w uprowadzeniu dziewczynki. Same porwania dzieci są w PRL plagą. Co roku znika ich blisko 200. Milicja boryka się także z porwaniami seryjnymi. Tak jak w wypadku Mieczysławy Chały z Oławy czy nieletniej dziewczynki, która notorycznie odbiera z przedszkoli maluchy, by po kilku dniach podróżowania pociągami, porzucić je na drugim końcu Polski. Porwań jest tak dużo, że w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej powołany zostaje specjalny zespół funkcjonariuszy.
Odcinek 2 - Śmierć Jana Gerharda: 20 sierpnia 1971 roku Dziennik Telewizyjny informuje o morderstwie Jana Gerharda. Był posłem na Sejm, redaktorem naczelnym „Forum” i autorem książki „Łuny w Bieszczadach”. Zakrojone na dużą skalę śledztwo prowadzono w kierunku politycznym, choć milicja odkryła mnóstwo wątków obyczajowych. Śledczy i prokuratura skupili się na wojennej i powojennej przeszłości ofiary. Po kilku miesiącach mordercy zostają ujęci, a motywy zbrodni okazują się banalne: miłość do kobiety i chciwość.
Odcinek 3 - W odpowiedzi K-44: W 1957 roku nieznani sprawcy dokonują włamania do Muzeum Śląskiego we Wrocławiu (obecnie Muzeum Narodowe). Ich łupem pada 13 bezcennych płócien. Wśród nich m.in. Gierymskiego, Matejki, Kossaka i innych znanych malarzy. Kilka dni później złodzieje przysyłają anonim z żądaniem okupu podpisany „K - 44”. Władze podejmują negocjacje niczym w amerykańskim filmie sensacyjnym. Odpowiedzi pojawiają się wśród ogłoszeń drobnych w „Expressie Wieczornym” i „Słowie Polskim”. Milicja jest pewna, że ma do czynienia z międzynarodową szajką złodziei dzieł sztuki. Jednak ślad urywa się po kilku tygodniach. Po trzech latach śledczy odnajdują jednego ze sprawców i odzyskują obrazy. Okazuje się, że skoku dokonał lokalny chuligan, pijak i złodziejaszek. Nikt nie wierzy, że mógł tego dokonać sam. Dlatego śledztwo trwa nadal. Pozostali członkowie bandy zostają schwytani po trzynastu latach. O tym jednak prasa nie wspomina ani słowem.
Odcinek 4 - Psychopata ciemności: Latem 1973 roku do redakcji lokalnego tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie” przesłano anonim. Jego autor informował, że wrzuci 1,5 kg cyjanku potasu do miejscowego ujęcia wody. Opinia publiczna nie dowiedziała się o sprawie, ale wzbudziła paniczną reakcję służb. Prowadzono na niespotykaną skalę śledztwo. Wydano na nie ponad dwa miliony złotych. Milicja zatrzymała chorego psychicznie młodzieńca, który list napisał w chwili wzburzenia i o nim zapomniał.
Odcinek 5 - Dolce Vita: Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku doszło do dwóch głośnych zabójstw, których sprawcami byli bardzo młodzi ludzie. „Proces żyrardowski” doprowadził do zaostrzenia kodeksu karnego. Z kolei sprawa dwóch przestępców z Konstantynowa Łódzkiego okazała się największą akcją poszukiwawczą okresu PRL.
Odcinek 6 - Ten bank został obrabowany: Dwa najsłynniejsze napady na banki okresu PRL. Jeden obrabowano na prowincji, w Wołowie. Do drugiego zaś doszło w Warszawie. Jak wyglądały śledztwa? Kogo podejrzewano? Czy znaleziono i skazano wszystkich sprawców?
Odcinek 7 - Terroryści znad Wisły: Zamachy terrorystyczne na wysokich dygnitarzy partyjnych w okresie PRL były skrzętnie ukrywane przez władze przed opinią publiczną. W ten sposób nikt nie dowiedział się o dwukrotnej próbie ataku na Władysława Gomułkę na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Władzy nie udało się jednak ukryć wydarzenia z 1971 r. Dwaj bracia: Jerzy i Ryszard Kowalczykowie przeprowadzili wtedy skuteczny zamach bombowy w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Ich proces miał wymiar propagandowy, a orzeczona wobec jednego z braci kara śmierci miała odstraszać innych „wrogów ustroju” przed tego typu akcjami protestacyjnymi.
Odcinek 8 - Porywacze: W styczniu 1975 roku doszło do dwóch prób wymuszenia okupu przez szantażystów, którzy zastraszyli dyrekcję lotniska Okęcie groźbą wysadzenia samolotów. Jeden z nich leciał do Nowego Jorku, drugi zaś do Moskwy. W jaki sposób sprawcy negocjowali przekazanie okupu? Co robiła załoga samolotu? Czy sprawcy wpadli? Jakie były ich motywacje?
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Komentarz
- Narrator
- Zdjęciaodcinki: 1-2odcinki: 3-8odcinki: 6-8
- Dźwięk
- Montaż
- Kierownictwo produkcjiw napisach imiona: Maria Jolanta
- Nadzór producencki
- ProdukcjaTVP Historia