GDY KWITNĄ KASZTANY. NASZ NAZARET
- Film dokumentalny - fabularyzowany
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2023
- Barwny + czarno-biały, 53 min
Dokumentalna historia Szkoły Sióstr Nazaretanek w Warszawie, podczas Powstania Warszawskiego nazwanej Twierdzą przy Czerniakowskiej. Film z sekwencjami aktorskimi inscenizowanymi oraz animowanymi. Historia rozpoczyna się współcześnie, wiosną, kiedy kwitną kasztany, a maturzystki przygotowują się do egzaminów. Jedna z maturzystek, podczas przeglądania szkolnego archiwum trafia na ślad swojej rówieśniczki, która w 1944 roku, tuż przed Powstaniem Warszawskim także zdawała maturę – w konspiracji. Wraz ze współczesną bohaterką, poznajemy wojenne losy Szkoły, istotę tajnego nauczania, a szerzej - zapoznajemy się z historią Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek oraz ideami, które od początku kierowały życiem Sióstr. Z ust okupacyjnych maturzystek, nauczycieli oraz samych Nazaretanek, dowiadujemy się, dlaczego nauczanie młodzieży było, jest i będzie dla Sióstr sprawą najwyższej wagi. Ten film to podróż w czasie, między współczesnością a historią.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwięk
- Postprodukcja dźwięku
- Montaż
- KonsultacjaBeata RzepczykhistorycznaAgnieszka Stawickahistoryczna
- Animacja
- Kierownictwo produkcjiEdyta Pietrzak
- Asystent planuAdrianna BryllDaria Lipka
- ProducentEdyta Pietrzak
- ProdukcjaFundacja Szkół Sióstr Nazaretanek w WarszawieZgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Prowincja Warszawska
- Współfinansowanie
- Obsada aktorska (głos postaci animowanej)nauczycielkaAdrianna Dorociakuczennicanarratorka
Nagrodyschowaj
- 2023Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
w kategorii: Filmy dokumentalne i dokumenty inscenizowane
Uzasadnienie jury: "Oba filmy posiadają znaczący potencjał edukacyjny oraz walor moralny i patriotyczny, z wyczuciem i kulturą pokazując dwie różne historie z okresu II wojny światowej - w pierwszym filmie historię nauczania na poziomie ogólnokształcącej szkoły średniej pod przykrywką szkoły krawieckiej polskich dziewczyn przez siostry Nazaretanki w okupowanej Warszawie , co stanowiło formę oporu wobec okupanta, pragnącego uniemożliwić polskiej młodzieży dostęp do edukacji, zaś w drugim historię polskiej więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku , która opowiada przejmująco nie tylko o koszmarze, jaki zgotowali Niemcy więźniom ale także o platonicznej miłości , którą przeżyła za drutami oraz o pewnej formie przyjaźni jaką obdarzyła ją żona komendanta obozu, w którego domu jako więźniarka znalazła się w roli pokojówki. To piękne i głębokie, humanistyczne przesłanie : miłość i przyjaźń możliwe są nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach"
Patrz także:schowaj
- 2022Film animowany / Rafał Bryll