Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRYPTYK. ŻYCIE I MĘCZEŃSTWO JÁNOSA ESTERHÁZYEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Węgry, Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 72 min

Historia Jánosa Esterházyego, człowieka, który w latach trzydziestych zrobił błyskotliwą karierę polityczną, ale nigdy nie został karierowiczem. Pomimo tego, że już w młodości znalazł się wśród liderów polityki mniejszości węgierskiej na Słowacji, miał odwagę odrzucić prośbę prezydenta Beneša o objęcie stanowiska ministra bez teki (w zamian za co musiałby zrezygnować z walki o mniejszość węgierską), jak również propozycję Niemców, żeby odgrywał aktywną rolę w osłabianiu Czechosłowacji. Jednak odrzucił także propozycję z ojczystego kraju i nie został posłem do węgierskiego parlamentu. Natomiast dzięki swym znakomitym stosunkom z polskimi i węgierskimi politykami doprowadził do takiej środkowo-europejskiej współpracy, która gdyby historia tego nie uniemożliwiła przyniosłaby już wówczas rozkwit tego obszaru. Upominał się o prawa mniejszości słowackiej, która znalazła się na Węgrzech i nawet pod nasilającym się uciskiem faszystowskich Niemiec miał odwagę oznajmić: Naszym znakiem jest krzyż, a nie swastyka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:34:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.