Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PANNA OPĘTANA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023
  • Barwny, 55 min

Biograficzna historia młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki Powstania Styczniowego, adiutantki dyktatora Mariana Langiewicza, legendarnej w ówczesnej Europie bojowniczki o wolność.
"Pomiędzy walczącymi w powstaniu 1863 roku nie było może głośniejszej i popularniejszej postaci nad Annę Henrykę Pustowójtównę. Sławiono ją, jako bohaterkę, opisywano jej czyny wojenne, zajmowano się nią wiele i wszędzie. Dzienniki w Europie i w Ameryce podziwiały mężną Polkę walcząca za ojczyznę: pisma ilustrowane zamieszczały jej wizerunki i rysowały bitwy, w których brała udział….." - pisał w roku 1881 "Dwutygodnik dla kobiet," wydawany w Poznaniu.
Z kolei rosyjski dziennikarz (i tłumacz dzieł Mickiewicza), naoczny świadek ówczesnych wydarzeń, Mikołaj Berg w "Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach" pisał: "Popyt na fotografie dyktatora i jego adiutanta Henryki Pustowojtów, był tak wielki, że zakłady fotograficzne nie mogły nastarczyć zamówieniom i sprzedawali kartki w formacie wizytowym po rublu za sztukę".
Dlaczego tak niewiele wiemy o tej fascynującej postaci? Kiedy, jeśli nie właśnie teraz nadszedł najwyższy czas, by opowiedzieć o młodej kobiecie, która stała się Polką w wyboru, bohaterką polskiej i europejskiej wolności.
Film opowiada o przedpowstaniowej młodości Anny Henryki Pustowójtówny. Poznajemy dziewczynę , która - wśród właściwych swemu wiekowi flirtów - dojrzewa do aktywności patriotycznej i narodowej.
Lata 1859-61. Anna dojrzewa do sprzeciwu wobec moskiewskiego zniewolenia. To tym trudniejsze, że jest córką rosyjskiego generała. Wychowuje ją jednak głównie babka Brygida Kossakowska, która robi wszystko, by Anna "myślała po polsku". Młodzieńcza fascynacja Anny przygotowującym się do powstania Stanisławem zderza się z rzeczywistością, gdy także jej brat zostaje carskim oficerem, szczególnie zaciekle prześladującym polskich "buntowników".
W kameralnym filmie ukazujemy okres przedpowstaniowy, swoistą walkę o świadomość i duszę młodej kobiety między zwolennikami kapitulacji i pogodzenia się z brakiem polskiej państwowości oraz poddania się obcej dominacji (oprócz ojca, także brat Anny, oficer carskiej armii), a patriotami widzącymi potrzebę ocalenia zagrożonej narodowej tożsamości i walki o odzyskanie polskiego państwa. W dzisiejszej rzeczywistości tego rodzaju wybory ideowe mogą uzmysłowić wielu widzom, zwłaszcza młodym, wobec jakich dylematów, zagrożeń i wyborów stawali Polacy przez minione trzy wieki, a także wobec jakich stają dzisiaj i być może w bliskiej przyszłości.
Opowiedziana w formie kostiumowego melodramatu historia dziewczyny, która - jak mówi - "swój dom chce urządzić sama", ukazuje zagrożenia, alternatywy, szanse i siły, jakie dale Polakom przynależność do polskiej wspólnoty, czynna wierność systemowi wartości, wokół którego Polacy zbudowali Rzeczpospolitą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2024
    Józefów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana")-II Nagroda w kategorii: Filmy fabularne
2024.09.20 00:26:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.