HALLO SZPICBRÓDKA CZYLI OSTATNI WYSTĘP KRÓLA KASIARZY
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1978
- Premiera:1978. 10. 16
- Gatunek:Komedia, Film muzyczny
- Barwny (Eastmancolor), 2615 m, 94 min
Lokacje: Warszawa (teatr "Syrena" przy ul. Litewskiej, dworzec PKP Warszawa Główna, ul. Brzozowa).
"Życzliwie trzeba powitać pierwszą od bardzo wielu lat naprawdę udaną polską komedię muzyczną. Ma ona wdzięk, który doskonale wynagradza brak jakichkolwiek innych ambicji niż czysta rozrywka. Teatrzyk "Czerwony Młyn" i historia miłości kasiarza Szpicbródki alias inżyniera Freda Kampinosa do pięknej szansonistki ma nas bawić, a przy okazji posłużyć do prezentacji piosenek i rewiowych numerów w wykonaniu popularnych aktorów. Autorzy "Hallo, Szpicbródka" dobrze i fachowo wykonali błahe, ale niełatwe zadanie" - pisał po premierze utworu Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody jeden z recenzentów. Nie byłoby jednak sukcesu "Szpicbródki" bez świetnie skonstruowanego scenariusza pióra Ludwika Starskiego, przed wojną związanego z kabaretami "Qui pro Quo" i "Czerwony Kot", oraz udziału wielu znakomitości aktorskich, które udało się zaangażować do filmu. Zapadające w pamięć, pełne farsowego wigoru kreacje stworzyli zwłaszcza Piotr Fronczewski i Gabriela Kownacka. Nie zawiedli także: Irena Kwiatkowska (brawurowa scena taneczno- wokalna, której tematem są "nogi roztańczone"), Jan Kobuszewski jako pechowy tajniak Mańkowski oraz Włodzimierz Kwaskowski, odtwarzający postać żydowskiego krawca Salomonowicza. I mimo że film Rzeszewskiego i Jahody roi się od zapożyczeń i świadomych aluzji, po dwudziestu latach od premiery ogląda się go wciąż z przyjemnością.
Teatrzyk rewiowy "Czerwony Młyn" przeżywa kryzys, właściciel nie ma pieniędzy na wypłacenie pensji pracownikom. Kiedy komornik wręcza dyrektorowi nakaz zajęcia majątku teatralnego, niespodziewanie pojawia się elegancki dżentelmen inżynier Fred Kampinos i proponuje swoją pomoc. I tak tajemniczy nieznajomy zostaje współwłaścicielem "Czerwonego Młyna". Jego pierwszym posunięciem jest rozpoczęcie remontu. Szczególnie interesują go piwnice, gdyż naprzeciwko teatru znajduje się bank, do którego Kampinos chce przeprowadzić podkop. Aby nic nie wyszło na jaw, Fred przygotowuje wystawną premierę. W tym celu chce bliżej poznać aktorów i personel. W oko wpada mu jedna z tancerek - Anita. Dziewczynę napastuje jej były partner Borys, Fred staje więc w jej obronie, co zjednuje mu sympatię Anity, ale z Borysa czyni wroga. Tymczasem dyrektor teatru oznajmia Fredowi, że libretto nowej rewii osnute zostanie wokół perypetii słynnego warszawskiego kasiarza Szpicbródki. Nikt jednak nie zauważa konsternacji Kampinosa. Trwają przygotowania do skoku i do premiery. Freda zaczyna fascynować teatr, próbuje nawet śpiewać i tańczyć, co spotyka się z aplauzem artystów i personelu. Szybko jednak kończą się pieniądze i Kampinos spotyka się z finansującym całe przedsięwzięcie Maksem prosząc go o pieniądze dla rewii. Maks nie zgadza się, a dodatkowo żąda, by skoku na bank dokonać w najbliższą sobotę, podczas premiery. Fred za wszelką cenę chce przełożyć napad, ale wie, co mu grozi za niewykonanie zadania. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że Borys - były narzeczony Anity - dowiedziawszy się, że Kampinos i Szpicbródka to ta sama osoba, donosi o tym natychmiast tajniakowi Mańkowskiemu.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserskaJanusz Słowikowski
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficznaP Krysztofiak
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Wykonanie kostiumów
- Muzykamuzyka ilustracyjna
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Choreografia
- TaniecA BłaszczykM BonarskaBarbara BorkowskaK DąbrowskaL KaźmierczukB MilwiczE PazeraI SrokaI ZydronA. BurzyńskiW CieniuchKwarczija WalikoZespół Pieśni i Tańca "Abchazja"Czamagula RuslanZespół Pieśni i Tańca "Abchazja"Desania RufjetZespół Pieśni i Tańca "Abchazja"Minkawa KukowiczZespół Pieśni i Tańca "Abchazja"
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorskaFred Kampinos vel SzpicbródkaAnitaVera Patronibufetowa Makowskadyrektor Ryszard Kulka - Lalewicztajniak Mańkowskiaktor Maliczkrawiec SalomonowiczMakstancerz Borysinspicjentklakier RudyZbirski, autor rewiiMikuś, człowiek MaksaPytak, człowiek MaksakomornikchoreografGarwacki, komisarz policjiRosseliniMelakonduktor w pociąguaktoroficer policjiaktortancerka Teresatancerka ZeniaBarbara StefańskaRosseliniKukulak, pomocnik komornikakierownik muzyczny teatrugazeciarz; nie występuje w napisach
Variapokaż
Nagrodyschowaj
- 1978
- 1979Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-"Gwiazda Filmowego Sezonu"
- 1980Fotel Widza (nagroda ZRF)-dla filmu polskiego mającego największą frekwencję w pierwszym roku eksploatacji
przyznany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku