Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN POLKOWSKI. MOJE MIEJSCE NA ZIEMI. NOWA HUTA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Gatunek:
    Impresja
  • Barwny + czarno-biały, 19 min

Film poświęcony jest poecie Janowi Polkowskiemu. Poeta spędził dzieciństwo i (górną i chmurną) młodość w Nowej Hucie. W wierszach nowohuckich pobrzmiewają echa walk w obronie krzyża, obserwowane przez ośmioletniego Janka ukradkiem zza firanki kuchennego okna (1960) i zajść ulicznych w okresie stanu wojennego, których w 20 lat później był już aktywnym uczestnikiem. Jan Polkowski należy do kategorii poetów czynu. W wierszu "Ob. Jan Polkowski uzasadnienie istnienia" cytuje nakaz przeszukania nowohuckiego mieszkania (wydany przez Prokuraturę Wojewódzką w Krakowie) w związku z podejrzeniem o udział w zamachu na pomnik Lenina. Za tę formę twórczości poeta zapłaci internowaniem. Opowiedziana poezją Polkowskiego historia Nowej Huty zamyka się ramami czasowymi 1949 - 1983. Wieńczy ją wstrząsający swą oskarżycielską mocą wiersz "O Nowej to Hucie piosenka", poświęcony pamięci Bogdana Włosika ofiary stanu wojennego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:31:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.