Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KILOF ZAMIAST KARABINU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny + czarno-biały, 47 min

Wystarczyło mieć rodzinę za granicą, być harcerzem lub synem powstańca, obszarnika czy funkcjonariusza międzywojennej policji, albo działać w organizacjach wspierających wolną Polskę, by służbę wojskową odbywać nie w koszarach, czy na poligonie, ale w kopalni bądź kamieniołomie. Taki los spotkał 200 tysięcy młodych ludzi z całej Polski, którzy w latach 1949-1959 trafili do zastępczej służby wojskowej w Wojskowych Batalionach Pracy. 1000 z nich zginęło pod ziemią, kilkanaście tysięcy zostało rannych w wypadkach górniczych. W ten sposób młodych ludzi "ukarano" za niewłaściwe pochodzenie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2023
    Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Janusza Kurtyki za "publikacje o tematyce historycznej"
    I Nagroda
  • 2023
    Przegląd i Konkurs Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP-I Nagroda
    w kategorii: Autor najlepszego filmu dokumentalnego
  • 2023
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-III Nagroda
    w kategorii: Filmy i programy edukacyjne
    uzasadnienie jury: "Jeszcze bardziej dojmującym świadectwem , jak tzw. władza ludowa traktowała przeciwników czy nawet po prostu potencjalnych przeciwników a często wręcz tylko ludzi o niewłaściwym pochodzeniu klasowym jest drugi film , który przedstawia drastyczny obraz życia poborowych, skierowanych do wyniszczającej , faktycznie niewolniczej, pracy w kopalniach. To przejmujące świadectwo prawdziwego charakteru reżimu komunistycznego , wykorzystujące liczne relacje osób, które przeszły przez piekło zastępczej służby wojskowej w kopalniach i którzy je przeżyli. Stanowi to o wielkiej wartości filmu- poznawczej i moralnej"
2024.06.06 05:30:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.