POKOJÓWKA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2022
- Barwny + czarno-biały, 65 min
Mama. Kobieta. Więźniarka. Ewa Walecka przebyła długą i śmiertelnie niebezpieczną drogę, aby przeżyć koszmar wojny. Aresztowana przez Gestapo, została osadzona w obozie koncentracyjnym na Majdanku, a potem w Ravensbrűck. Przeżyła. Pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Doświadczyła okrucieństwa i zła, ale także spotkała się z dobrocią, przyjaźnią i pomocą od tych, od których nigdy by się jej otrzymać nie spodziewała. Jej przyjaźń z żoną komendanta obozu wydaje się dzisiaj wręcz nierealna – a przecież wydarzyła się. Przeżyła obóz i po wojnie przez wiele lat, aż do śmierci mieszkała w Lublinie będąc aktywnym świadkiem wojny i działając na rzecz utrzymania pamięci o miejscach zagłady.
Film ma unikalną formę, łączącą w sobie bezpośrednią relację bohaterki oraz opowieść syna o mamie, którą Zbigniew Kozłowski rysuje nam przemierzając samotnie na pozór puste przestrzenie obozu na Majdanku. Towarzyszą mu wspomnienia o mamie i wszędobylskie wrony, których krakanie rozdziera grobową ciszę majdankowych pól. Współczesna forma dokumentalna łączy się z filmem animowanym, który fabularnie dopełnia treści. Liczba użytych zdjęć archiwalnych została w filmie celowo zminimalizowana, aby ręcznie rysowanymi scenami nadać filmowi bardziej emocjonalny charakter, jednocześnie pozostając w duchu minimalistycznej skromności wobec wydarzeń i bohaterów.
Zwiastunpokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Współpraca scenariuszowaZbigniew Kozłowski
- Lektor
- ZdjęciaRafał Wawernagranie archiwalne
- Sprzęt
- Korekcja barwna
- Muzyka
- Dźwięk na planie
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Nadzór merytorycznyAnna Wiśniewskanagrania archiwalne
- Rysunki
- Animacja
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Producent
- Produkcja
- KoprodukcjaCentrum Kultury i Historii
- Współfinansowanie
Nagrodyschowaj
- 2023Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Nagroda za montaż
- 2023Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
w kategorii: Filmy dokumentalne i dokumenty inscenizowane
Uzasadnienie jury: "Oba filmy posiadają znaczący potencjał edukacyjny oraz walor moralny i patriotyczny, z wyczuciem i kulturą pokazując dwie różne historie z okresu II wojny światowej - w pierwszym filmie historię nauczania na poziomie ogólnokształcącej szkoły średniej pod przykrywką szkoły krawieckiej polskich dziewczyn przez siostry Nazaretanki w okupowanej Warszawie , co stanowiło formę oporu wobec okupanta, pragnącego uniemożliwić polskiej młodzieży dostęp do edukacji, zaś w drugim historię polskiej więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku , która opowiada przejmująco nie tylko o koszmarze, jaki zgotowali Niemcy więźniom ale także o platonicznej miłości , którą przeżyła za drutami oraz o pewnej formie przyjaźni jaką obdarzyła ją żona komendanta obozu, w którego domu jako więźniarka znalazła się w roli pokojówki. To piękne i głębokie, humanistyczne przesłanie : miłość i przyjaźń możliwe są nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach" - 2023Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Publiczności