KAMIEŃ NA KAMIENIU
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1995
- Premiera:1995. 10. 20
- Gatunek:Film psychologiczny, Film obyczajowy
- Barwny (negatyw: Kodak), 98 min
Lokacje: Sulejów.
Jeszcze przed publikacją powieść "Kamień na kamieniu" (1984) Wiesława Myśliwskiego okrzyknięto arcydziełem. W opinii krytyki utwór autora "Pałacu" nawiązywał do najlepszych tradycji polskiej literatury "wiejskiej". Mało tego, epicki rozmach i ranga artystyczna sprawiły, że stawiano ją w jednym rzędzie z "Chłopami" Reymonta. Saga Myśliwskiego, barwnie kreśląc burzliwe dzieje Szymona Pietruszki, opowiada bowiem również o skomplikowanych losach polskiej wsi powojennej. Szkicuje wnikliwą i szeroką panoramę przemian społecznych oraz zmian w chłopskiej mentalności. Sugestywnie ukazuje odchodzenie w przeszłość dawnych tradycji i obyczajów wypieranych przez industrialną cywilizację. Demaskuje wreszcie meandry uwikłania wsi w politykę, dramaty związane z "awansem społecznym", konsekwencje zaangażowania w budowanie nowej, socjalistycznej rzeczywistości.
Główny bohater filmu Szymon Pietruszka traktuje życie jak wielką przygodę - z jednej strony jest cyniczny, z drugiej zaś kieruje się swoiście pojętym poczuciem honoru. W młodości zabijaka i uwodziciel, w czasie wojny jest przypadkowym bohaterem. Po wojnie zostaje urzędnikiem, traci radość życia i zaprzepaszcza ostatnią szansę swojego życia, jaką jest spóźniona, ale chyba po raz pierwszy prawdziwa miłość. Okaleczony w wypadku samochodowym postanawia dokonać czegoś sensownego: decyduje się zbudować grobowiec dla całej swojej, rozproszonej po świecie rodziny. Los Szymona podporządkowany jest Michałowi, jego starszemu bratu. Michał, najzdolniejszy z czterech braci Pietruszków, jeszcze przed wojną wyjechał do miasta, gdzie najpierw terminował u krawca, by w końcu zetknąć się w jakiejś fabryce z lewicową ideologią. Do rodzinnej wsi powrócił dopiero po wojnie w luksusowym, dygnitarskim samochodzie, przywożąc mnóstwo prezentów. Wkrótce jednak znowu wyjechał, by pojawić się po kilku latach - tym razem bez pieniędzy, pogrążony w apatii, niemal obłędzie. Milczenie Michała, którego nikt nie jest w stanie przełamać, jest znakiem dramatu człowieka skrzywdzonego przez świat i ludzi. Jedynym człowiekiem, który domyśla się tajemnicy Michała, jest Szymon, który jednak także nie potrafi, a może i nie chce, zburzyć muru dzielącego go od brata. Pragnie jedynie przywołać obrazy brata, którego cierpienie w zaskakujący sposób wzbogaca los Szymona, który tak naprawdę nigdy w życiu prawdziwego cierpienia nie doznał. Losy braci opowiedziane są poprzez obraz jednego dnia: Szymon powraca do wsi ze szpitala i poszukuje Michała, którego nie zastał w domu. Wędrówka Szymka po wsi, spotkania z ludźmi, wspomnienia o Michale układają się w dramatyczny obraz człowieka zdradzonego przez ideę.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Zdjęcia specjalneoperator
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Asystent charakteryzatora
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Producent
- Produkcja
- Współfinansowanie
- Obsada aktorskaSzymon Pietruszkamatka Szymona i Michałaojciec Szymona i MichałaMichał Pietruszka, brat SzymonaBartłomiej Kuśsklepowa KaśkaMichał Pietruszka w młodości; rola dubbingowana przez Janusza Michałowskiegoksiądz proboszczSzymon Pietruszka w młodości; rola dubbingowana przez Jerzego RadziwiłowiczaChmielRysiekkobieta w poluMaciejkaJózef, ojciec Ryśkachłopchłopżona chłopachłopSkobelchłopIzydorkrawiec, kuzyn Pietruszkówchłopchłop na rowerzeMałgosiachłopAntośkaFranek; nie występuje w napisachAntek Pietruszka, brat Szymona i Michała; nie występuje w napisach
- Obsada dubbinguMichał Pietruszka w młodości; rola Pawła GędłkaSzymon Pietruszka w młodości; rola Stefana Popkowskiego
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
KAMIEŃ NA KAMIENIU | |
Powieść | |
Autor | Wiesław Myśliwski |
Nagrodyschowaj
- 1996Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia")-nagroda aktorska
nagroda organizatorów