DAMA KAMELIOWA
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1994
- Premiera:1995. 12. 04
- Gatunek:Film kostiumowy, Melodramat
- Barwny, 94 min
Lokacje: Warszawa: Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie - wnętrza domu Małgorzaty, miejsce balu; Biały Domek - mieszkanie Armanda, mieszkanie Dumasa, mieszkanie Prudencji, dom na wsi), Starówka: ulica Jezuicka (bazar), ulica Dziekania (ulica przed domem Małgorzaty); Kraków: Teatr im. Słowackiego (opera).
"To kameralna, ubrana w stroje z epoki opowieść o miłości. W czasie absolutnej znieczulicy i chamstwa przelewających się na ekranach, roztrzaskujących się mózgów, brutalności i krwi, myślę, że nasz film znajdzie swojego odbiorcę. Takiego, któremu brakuje we współczesnym kinie wielkich uczuć" - mówiła w jednym z wywiadów Jadwiga Barańska, asystentka reżysera i scenarzystka "Damy Kameliowej", prywatnie żona realizatora filmu, Jerzego Antczaka, twórcy pamiętnych, nominowanych do Oscara "Nocy i dni" oraz miniserialu "Hrabina Cosel" (w obu produkcjach Barańska kapitalnie zagrała główne role). "Damę Kameliową" (początkowo planowaną jako spektakl Teatru TV) nakręcił w urokliwych plenerach stołecznych Łazienek i Starówki. Sceny we wnętrzach realizowano zaś w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
Adaptacja głośnej powieści Aleksandra Dumasa syna w ujęciu Antczaka i Barańskiej różni się nieco od swych słynnych poprzedniczek, w tym filmu George'a Cukora z 1936 z Gretą Garbo, Robertem Taylorem i Lionelem Barrymorem w rolach głównych. Polscy twórcy podjęli próbę pogodzenia książkowego oryginału z duchem współczesności - bezwzględnej i wyrachowanej. Dlatego "Dama Kameliowa" anno domini 1994 to nie tyle opowieść o romantycznej i nie spełnionej miłości, co historia tragedii dwojga ludzi, którzy nie potrafili się zrozumieć. To realistyczny zapis tragedii jednostek bezbronnych wobec okrucieństwa świata, skazanych na cierpienie i samotność.
Akcja filmu toczy się w połowie XIX wieku. Główną bohaterką "Damy..." jest Małgorzata Gautier - luksusowa paryska kurtyzana, znana z tego, że pojawia się na spektaklach operowych z bukietem białych lub czerwonych kamelii. Po śmierci kobiety odbywa się licytacja jej majątku. Pisarz Aleksander Dumas kupuje książkę, ale niespełna kilka dni potem zjawia się u niego niejaki pan Armand Duval, dla którego nabytek literata stanowi niezmiernie cenną pamiątkę. Okazuje się, że Duval był kochankiem Małgorzaty, jednak ich związek zakończył się tragedią. Niezwykły gość postanawia opowiedzieć pisarzowi dramatyczne dzieje swej miłości.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Oświetlenie
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Opracowanie muzyczneAdagio g-moll Tomaso Albinoniegonie występuje w napisach
- Konsultacja muzyczna
- Choreografia
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Technik dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Redakcja
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjnanie występuje w napisach
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planu
- Script (Sekretariat planu)
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- Producent wykonawczy
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Obsada aktorskaMałgorzata GautierArmand DuvalPrudencja Duvernoy, przyjaciółka MałgorzatyJulia Dupratojciec ArmandaAlexandre Dumas (syn)Gaston, przyjaciel Armandaksiążę, opiekun MałgorzatyOlimpia, kochanka ArmandaNanine, służąca Małgorzatydoktor Molcnikwiaciarka Adela Barionksiądzhrabia de Girayodźwierny w domu MałgorzatyNatan Nussen, właściciel sklepukomornikkomornikdandys na licytacjimężczyzna tańczący na balu z Olimpiąmężczyzna tańczący na balu z Małgorzatąkobieta obserwująca grę w kartymężczyzna obserwujący grę w kartywodzirej na balumężczyzna informujący Dumasa o śmierci Małgorzatymężczyzna obserwujący grę w kartylicytator majątku Małgorzatypracownik sklepu NussenaRoman Mackiewiczlekarzmężczyzna na licytacjikobieta obserwująca grę w kartymężczyzna obserwujący grę w kartykobieta w operze; nie występuje w napisachprzyjaciel ojca Armanda; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
DAMA KAMELIOWA | |
Powieść | |
Autor | Aleksander Dumas (syn) |
Przekład | Stanisław Brucz |
Variapokaż
Patrz także:schowaj
- 1958Spektakl telewizyjny / Aleksander Dumas (syn) / Adam Hanuszkiewicz