Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM. A. WARSKIEGO W 1981 R.

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 53 min

W dniu 15 grudnia 2021 r. obchodzono 40. rocznicę pacyfikacji stoczni szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego w Polsce, kiedy to komunistyczne oddziały wojska i milicji weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Czołgi, wjeżdżając do stoczni, zdemolowały bramę, budząc przerażenie stoczniowców. Jednak w przeciwieństwie do tego, co się stało w kopalni Wujek, gdzie zamordowano kilkunastu strajkujących górników, w Szczecinie nie doszło do rozlewu krwi. Film opowiada jak przebiegał strajk i sama akcja pacyfikacji stoczniowców. Warto poruszyć tę historię, ponieważ w Polsce i samym regionie jest ona mało znana. Stoczniowcy nie chcieli, by powtórzyły się wydarzenia z Grudnia 70', kiedy to użyto wojska, by strzelało do strajkujących robotników, dlatego zachowując zimną krew, poddali się bez walki.
W filmie wykorzystano materiały archiwalne, fotografie PAP, TVP 3 Szczecin, inscenizację rekonstrukcji pacyfikacji stoczni z 2011 r. i fragmenty zapisów dźwiękowych z samej pacyfikacji, które posiada IPN, a które nigdy nie były upublicznione. Bohaterowie, którzy opowiadają o tamtych dniach, to działacze związku zawodowego Solidarność, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film pokazuje dwie strony konfliktu, który istniał 40 lat temu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:30:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.