Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA ZAWSZE MELOMANI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Premiera:
    2023. 10. 06
  • Barwny + czarno-biały, 81 min

Film o legendarnym zespole jazzowym "Melomani". Jego członkami byli: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej „Idon” Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda. Historię "Melomanów" poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych.
W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się „Duduś”, „Idon” i „Dentox”, i tam grali pierwsze wspólne koncerty. Miejsca, do których trafiamy podążając ich śladami, to Łódź, Kraków – część Melomanów pochodziła z tego miasta, Sopot – tam odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Ustronie Morskie, Warszawa. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2022
    Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")-Wyróżnienie
    w Konkursie Filmów Polskich
  • 2023
    Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Nagroda Pozaregulaminowa
2024.06.06 05:23:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.