KRZYSZTOF OKOŃ
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2014
- Barwny, 20 min
Dokument stara się przybliżyć widzom sylwetkę malarza i wiolonczelisty, Krzysztofa Okonia. Oprócz licznych przykładów dzieł artysty pokazany zostaje także proces twórczy „od kuchni”, w tym całkowicie autorska metoda malowania na szkle. Bohater filmu opowiada również o trudnych początkach kariery – profesorowie Akademii Sztuk Pięknych nie docenili jego dzieł, więc początkowo zrezygnował z kariery malarskiej. Dopiero jako uznany muzyk, w 1965 roku, powrócił do pędzla, szybko uzyskując aprobatę krytyków. Jak czytamy w recenzji Jeana Lebourga zamieszczonej na oficjalnej stronie artysty:
Cóż to za wróżka pochyliła się nad kołyską polskiego artysty, aby mu ofiarować tyle talentów? Jest on malarzem znanym nie tylko w swoim kraju, ale po trosze, w całej Europie (jego dzieła znajdują się w muzeach w kilku krajach), a także, jest zawodowym muzykiem nagradzanym na licznych konkursach (m.in. I Nagroda Miasta Rzymu w 1972 r. i Złoty Medal w Berlinie Zachodnim w 1974 r.). Artysta z powodzeniem łączy te talenty, czy to tworząc w swej krakowskiej pracowni, czy też udając się na tournee ze swym profesjonalnym trio.
Krzysztof Okoń – wiolonczelista i malarz. Absolwent w Akademii Muzycznej w Krakowie, rzymskiej Accademia di Santa Cecilia, gdzie uzupełniał edukację muzyczną u Enrica Mainardi oraz Accademia Chigiana w Sienie (klasa wirtuozowska Andre Navarry). Założyciel wielokrotnie nagradzanego zespołu Trio Krakowskie (przemianowanego na Trio Cracovia). Jako plastyk zajmuje się malarstwem nawiązującym do tatrzańskiej tradycji ludowej, a także rzeźbą, płaskorzeźbą i drzeworytem. Swoje charakterystyczne obrazy malowane na szkle wystawiał m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, w Warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym, a także za granicą, np. we francuskim Chartres.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Zdjęcia
- Muzyka
- Dźwięk
- Montaż
- Producent wykonawczy
- Produkcja