Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA LUDOWA I NAIWNA

  • Cykl dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny

Cykl filmów dokumentalnych poświęconych polskim artystom nieprofesjonalnym. Autorzy prezentują sylwetki twórców, którzy zwykle znajdują się na marginesie głównego obiegu sztuki, artystów ludowych oraz współczesnych prymitywistów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WŁADYSŁAW WAŁĘGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 24 min

„Trudno jest aż powiedzieć, skąd u człowieka bez przygotowania plastycznego taka wyobraźnia” – mówi o sztuce Władysława Wałęgi etnograf, Aleksander Jackowski. Fantazyjne, surrealistyczne światy na swoich płótnach malarz tworzy od podstaw zupełnie spontanicznie, bez wcześniejszego planowania formy obrazu. Poświęcony artyście dokument opowiada o jego burzliwej biografii, tragicznych dziejach rodziny w trakcie wojny, oraz o późniejszych doświadczeniach związanych z pobytem w zakładzie poprawczym oraz w więzieniu. W 1971 dokonał nieudanej próby samobójczej na sali sądowej poprzez samopodpalenie. To właśnie malarstwo i rysunek przyniosły mu ulgę w trudnych chwilach, stając się dla Wałęgi nie tylko pasją, ale i terapią.
Władysław Wałęga – malarz zaliczany do nurtu art brut i nadnaturalizmu. Tworzy od 1976 roku, pokazując swoje prace na różnego rodzajach wystawach sztuki nieprofesjonalnej, m.in. na Węgrzech, w Brukseli, Niemczech, Belgii i Francji. Otrzymał wiele nagród, w tym Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1983), Nagrodę Festiwalu Bardzo Szczególnych Sztuk (1993), oraz był wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki (m.in. I nagroda w 2006 roku).

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JÓZEF CHEŁMOWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 21 min

Reżyserzy filmu zabierają widzów do Jagli koło Brus – rodzinnej wsi Józefa Chełmowskiego, gdzie obejrzeć możemy warsztat pracy oraz malowniczy ogród, w którym artysta wystawia swe prace. Na jego twórczość składają się przydrożne kapliczki, rzeźbione w drewnie figury starców, Kaszubów i Kaszubek, świętych, zwierząt oraz malowane na szkle scenki rodzajowe. Twórczość ta, często określana jako naiwna, przekracza jednak idiom sztuki ludowej. Chełmowski wzbogaca jej tradycyjnie religijne motywy – drogę krzyżową czy zmartwychwstanie – w wątki związane z historią współczesnej Polski.
Józef Chełmowski: malarz, rzeźbiarz, wynalazca, filozof. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie czy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W swojej twórczości, określanej często jako sztuka naiwna, inspiruje się folklorem rodzimych Kaszub.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ROMAN ŚLEDŹ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • 23 min

Dokument przybliża postać wielokrotnie nagradzanego artysty-samouka, Romana Śledzia. Zaglądamy m.in. do warsztatu we wsi Malinówka, gdzie rzeźbiarz oprócz realizacji zamówień prowadzi także normalne, rolnicze życie (pracując, np. jako traktorzysta). Jak zauważa etnograf, Aleksander Jackowski, jego pełne emocji dzieła wyróżniają się bardzo na tle reszty polskiego folkloru, swoją estetyką przywodząc na myśl raczej tradycyjną sztukę hiszpańską.
Roman Śledź – artysta-rzeźbiarz pracujący w nurcie sztuki ludowej. Od 1990 roku członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureat m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga (2002) oraz Nagrody im. Brata Alberta za twórczość religijną (1979).Jego prace uczestniczyły w licznych wystawach zbiorowych w Niemczech, USA, Holandii i we Włoszech.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KRZYSZTOF OKOŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 20 min

Dokument stara się przybliżyć widzom sylwetkę malarza i wiolonczelisty, Krzysztofa Okonia. Oprócz licznych przykładów dzieł artysty pokazany zostaje także proces twórczy „od kuchni”, w tym całkowicie autorska metoda malowania na szkle. Bohater filmu opowiada również o trudnych początkach kariery – profesorowie Akademii Sztuk Pięknych nie docenili jego dzieł, więc początkowo zrezygnował z kariery malarskiej. Dopiero jako uznany muzyk, w 1965 roku, powrócił do pędzla, szybko uzyskując aprobatę krytyków. Jak czytamy w recenzji Jeana Lebourga zamieszczonej na oficjalnej stronie artysty: Cóż to za wróżka pochyliła się nad kołyską polskiego artysty, aby mu ofiarować tyle talentów? Jest on malarzem znanym nie tylko w swoim kraju, ale po trosze, w całej Europie (jego dzieła znajdują się w muzeach w kilku krajach), a także, jest zawodowym muzykiem nagradzanym na licznych konkursach (m.in. I Nagroda Miasta Rzymu w 1972 r. i Złoty Medal w Berlinie Zachodnim w 1974 r.). Artysta z powodzeniem łączy te talenty, czy to tworząc w swej krakowskiej pracowni, czy też udając się na tournee ze swym profesjonalnym trio.
Krzysztof Okoń – wiolonczelista i malarz. Absolwent w Akademii Muzycznej w Krakowie, rzymskiej Accademia di Santa Cecilia, gdzie uzupełniał edukację muzyczną u Enrica Mainardi oraz Accademia Chigiana w Sienie (klasa wirtuozowska Andre Navarry). Założyciel wielokrotnie nagradzanego zespołu Trio Krakowskie (przemianowanego na Trio Cracovia). Jako plastyk zajmuje się malarstwem nawiązującym do tatrzańskiej tradycji ludowej, a także rzeźbą, płaskorzeźbą i drzeworytem. Swoje charakterystyczne obrazy malowane na szkle wystawiał m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, w Warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym, a także za granicą, np. we francuskim Chartres.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:25:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.