Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODWÓJNE ŻYCIE II SYMFONII SZYMANOWSKIEGO

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 19 min

Film przybliżający frapujące losy II Symfonii Karola Szymanowskiego rozpoczyna krótka sekwencja zrealizowana w gabinecie stylizowanym na początek XX wieku (1909 – 1910), w którym Karol Szymanowski pisze list.
Po niej następuje sekwencja współczesna. Do biura detektywistycznego znajdującego się w nowoczesnym, przeszklonym wieżowcu (widok z okna na Nowy Jork) wchodzi kobieta z intrygującym artefaktem związanym - jak się wyjaśni w dalszej części filmu – z historią II Symfonii B – dur. Prosi o dyskrecję. Ma nadzieję, że jest właścicielką niezwykle cennego artefaktu i chce zachować anonimowość. Rozmowa odbywa się w języku angielskim. Artefakt jest istotnie wartościowy, bowiem pochodzi z czasów kiedy Karol Szymanowski przebywał w USA i wprowadził zmiany w partyturze na życzenie dyrygenta, Pierre’a Monteux. Słynny dyrygent poprosił kompozytora o „przejaśnienie” partytury i dopiero po naniesionych zmianach zaprezentował dzieło w Bostonie i Nowym Yorku.Br /> Żeby wyjaśnić pochodzenie artefaktu detektyw musi przeprowadzić szczegółową kwerendę w Europie. Kontaktuje się z polskim muzykologiem i w rozmowie telefonicznej prosi go o pomoc. Dzięki filmowanym różnym zabiegom, działaniom i perypetiom muzykologa przeszukującego archiwalia, materiały ikonograficzne, publikacje, recenzje, korespondencję oraz dzięki jego rozmowom jakie przeprowadza z redaktor Teresą Chylińską poznajemy całą historię II Symfonii Karola Szymanowskiego. Jest ona przetykana refleksjami wypowiadanymi przez kompozytora oraz głosem zagranicznych i polskich recenzentów. Finałem kwerendy jest wykonanie II Symfonii w pierwotnej wersji w Filharmonii Krakowskiej oraz ostateczne wyjaśnienie zagadki w biurze detektywistycznym w Nowym Jorku, w obecności właścicielki cennego artefaktu. W filmie zostały zaprezentowane znakomite ośrodki muzyczne i słynne sale (ikonograficznie i filmowo), w których była wykonywana II Symfonia, począwszy od prawykonania 7 IV 1911 roku w Warszawie, aż po wykonanie już w zmienionej wersji w Bostonie 20 i 21 I 1922 i Nowym Jorku 2 II 1922.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 05:07:12
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.