Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNOWU SĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 22 min

W 2017 roku na Podkarpaciu powstał projekt niezwykły – Cichy Memoriał, którego autorem jest Arkadiusz Andrejkow – artysta pochodzący z Sanoka, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach Cichego Memoriału Andrejkow rozpoczął malowanie na starych, podkarpackich stodołach murali inspirowanych starymi fotografiami przedstawiającymi mieszkańców danej miejscowości, danego gospodarstwa. Początkowo szukał gospodarzy, którzy udostępnią mu swoje budynki. Na projekt otrzymał stypendium od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miał trwać pół roku, tyle ile stypendium. Dzisiaj stypendium już nie ma, a murale nadal powstają. I już nie musi szukać chętnych gospodarzy – ludzie sami się zgłaszają. Chcą w ten sposób upamiętnić swoich przodków.
Sztuka Andrejkowa to coś znacznie więcej, niż tylko murale. To coś, co porusza najgłębsze zakamarki naszej duszy, wywołuje w ludziach niesamowite emocje, wzbudza tęsknotę za minionym. Zmuszają do zatrzymania się, do refleksji. Joanna Sarnecka, atropolożka kultury, tak o projekcie Andrejkowa pisze: „Cichy Memoriał” stawia pytania o czas, przemijanie, stanowi próbę uchwycenia fenomenu pamięci. W codziennej surowej przestrzeni profanum konfrontuje nas z minionym, z zaświatami, ze sferą sacrum, otwiera okno na inny świat i nie pozwala wobec niego przejść obojętnie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 05:03:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.