Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REKOLEKCJE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1977
  • Premiera:
    1978. 04. 03
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 2232 m, 75 min

    Lokacje: Gdańsk (kościół Świętej Brygidy przy ul. Profesorskiej 17] Sopot[ Łazienki Południowe, Hotel Grand).

Trzeci pełnometrażowy film fabularny w dorobku Witolda Leszczyńskiego. Po olśniewającym debiucie ("Żywot Mateusza") i rozczarowującej "Rewizji osobistej" reżyser podjął ambitną próbę samookreślenia poprzez wnikliwą analizę problemu skomplikowanych relacji między artystą a światem. Scenariusz, którego punktem wyjścia była m.in. biografia Leszczyńskiego, opowiada o dwóch przeciwstawnych sposobach i filozofiach uprawiania sztuki. Metoda pierwsza, wybrana przez filmowca Marka, polega na zaprzęgnięciu talentu do celów użytkowych i komercyjnych, czego owocem jest pomyślność finansowa, lecz z drugiej strony - twórcze niespełnienie i frustracja. Metoda druga zaś - jej zwolennikiem jest muzyk Adam - wymaga od artysty pełnego oddania się sztuce. Nie ma tu miejsca na kompromisy, dorywcze chałtury, uleganie kolejnym modom. Profitów taka postawa raczej nie przynosi, w zamian oferuje jednak wewnętrzną harmonię i poczucie wartości własnych dokonań.
Osią fabuły czyni Leszczyński spotkanie obydwu bohaterów. Ich szczera rozmowa, przeplatana retrospekcjami i fragmentami dwóch poprzednich filmów autora "Żywotu Mateusza", staje się pretekstem do swoistych "rekolekcji", podsumowania dotychczasowych życiowych wyborów i wyciągnięcia z nich wniosków. Konfrontacja wypada niekorzystnie dla Marka. Reżyser zdaje sobie sprawę, że sprostytuował swój talent. Niegdyś obiecujący filmowiec, obecnie robi "tylko" film dokumentalny o swoim przyjacielu Adamie - dziś cenionym kontrabasiście. Pod wpływem rozmowy z przyjacielem Marek uświadamia sobie, że jego kariera tak naprawdę skończyła się na błyskotliwym debiucie. Następne lata to pogłębiająca się twórcza inercja. Praca przy reklamówkach na Zachodzie zabiła szczerość artystycznej wypowiedzi. Desperacka próba realizacji drugiego "prawdziwego" filmu skończyła się klęską.
Główne role w "Rekolekcjach" zagrali znakomici aktorzy. W postać Marka wcielił się Wojciech Pszoniak, zaś Adama zagrał niezmiernie rzadko pojawiający się na ekranie Ryszard Cieślak - światowej sławy, nieżyjący już aktor, w Polsce znany z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, w Ameryce uhonorowany nagrodą dla najwybitniejszego aktora off-Broadway. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:18:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.