Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GADAJĄCE GŁOWY 2021

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 23 min

Wyprodukowane w 1980 roku "Gadające głowy" Krzysztofa Kieślowskiego bardzo szybko trafiły do kanonu arcydzieł polskiego dokumentu, stając się w tym gronie jednym z najprostszych i najbardziej bezpretensjonalnych filmów. Kieślowski wykorzystywał bowiem na pozór banalną metodę twórczą. Spotykając się z setkami bohaterów każdemu z nich zadawał te same pytania: "w którym roku się urodziłeś", "kim jesteś" i "czego byś chciał". Z wielu godzin nagrań wybrał 44 rozmowy, z których stworzył społeczną panoramę. Znalazło się w niej miejsce dla kilkuletniej dziewczynki pragnącej być "samochodem Syrenką", nieśmiałej uczennicy marzącej o lepszym świecie, trzydziestolatka, który wyznawał, że "ja na razie jestem nikim", a także ponad stuletniej kobiety, która chciałaby jeszcze tylko dłużej żyć. Tak oto powstało arcydzieło, które do dziś porusza i inspiruje, czego dowodem były zarówno "Gadające głowy II" Krzysztofa Wierzbickiego, przyjaciela Kieślowskiego, który w 2004 roku zrealizował dokumentalną kontynuację dokumentu z 1980 roku, a także piosenka "Gadające głowy 80-06" zespołu Myslovitz, świetna muzyczna adaptacja słynnego dokumentu.
"Gadające głowy 2021" także są hołdem dla mistrzowskiego filmu sprzed lat oraz samego Kieślowskiego, jako twórcy, który do dziś pozostaje inspiracją i punktem odniesienia dla artystów z całego świata. W filmie reżyser oddaje im głos, pytając o to, kim są, czego chcą, a także o to, co po latach powiedzieliby Krzysztofowi Kieślowskiemu, gdyby mogli raz jeszcze z nim porozmawiać.
Przed kamerą zasiadają znakomici współpracownicy autora "Przypadku" – o swoich spotkaniach z mistrzem mówi Maja Komorowska i Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Zanussi, Artur Barciś i Irene Jacob. Ale grono rozmówców Matuszyńskiego uzupełniają także światowej klasy twórcy filmowi dzielący się swoimi emocjami związanymi z twórczością Kieślowskiego – o jego kinie opowiada m.in. Węgierka Ildikó Enyedi, irański mistrz współczesnego kina Asghar Farhadi czy też Rosjanin Aleksander German jr.
Z poskładanych w ten sposób rozmów wyłania się obraz reżysera, którego osobowość, intelekt i wrażliwość inspirowały i skłaniały do pogłębionej refleksji nad istotą kina oraz międzyludzkich relacji. Ale "Gadające głowy 2021" są czymś jeszcze – opowieścią o kondycji artystów na progu trzeciej dekady XXI wieku. Pytani o to, kim się czują i czego chcą, twórcy zaproszeni przez Matuszyńskiego szczerze mówią o swoich wątpliwościach dotyczących sztuki, jej roli, zmian, którym podlega. Mówią o własnych wątpliwościach i niewierze w zdolność kina do komunikowania się z ludźmi.
Realizowany w czasie pandemii koronawirusa film powstał za pośrednictwem internetowych komunikatorów, a jego bohaterów i twórców dzielą często tysiące kilometrów. "Gadające głowy 2021" stają się dzięki temu zapisem niepokojów swojego czasu i dokumentem swojej epoki, w której Kieślowski i jego kino wciąż bywają ważnymi kierunkowskazami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 03:38:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.