SCHINDLER'S LIST
- Tytuł polski: LISTA SCHINDLERA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska, USA
- Rok produkcji:1993
- Gatunek:Film wojenny
- Język:angielski, polski, niemiecki
- Czarno-biały + Barwny, 187 min
Lokacje: Kraków (kamienica przy ul. Józefa 12, ul. Szeroka, Płaszów, most Piłsudskiego, Dworzec Główny PKP, Kościół Mariacki, kamienica przy ul. Straszewskiego 7, ulice: Poselska, Ciemna, Świętej Kingi, Tarnowskiego, siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Skawińskiej 2, kanał przy stopniu wodnym na Dąbiu przy ul. Ofiar Dąbia, Wzgórze Lasoty, Kamieniołom Libana przy ul. Za Torem, Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera przy ul. Lipowej, ul. Lwowska), Niepołomice (ul. Wimmera), Olkusz (Szpital i Zespól Opieki Zdrowotnej przy Alei Tysiąclecia 13, Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych przy ul. 1000 - lecia 15 D), Tyniec (Skała Okrążek), Kasina Wielka, Oświęcim - Brzezinka, Skarżysko-Kamienna.
Monumentalne, uhonorowane siedmioma Oscarami (dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, muzykę, scenografię i montaż) oraz nominacjami w pięciu innych kategoriach dzieło Stevena Spielberga ukazujące dramat krakowskich Żydów oraz losy człowieka, który niespodziewanie okazał się wybawicielem wielu z nich. Steven Spielberg zrealizował swój film z wielką starannością i pasją, pragnąc zawrzeć w nim ważkie przesłanie: ukazać całą grozę i okrucieństwo holocaustu, zimną kalkulację, z jaką realizowano plan eksterminacji całej rasy, a z drugiej strony szlachetność i wielkość człowieka, który Żydów ratował. Co prawda, ratował za pieniądze, których dorobił się na wojnie, ale dostrzegał też wartości cenniejsze niż bogactwo. Ten film to jednocześnie wyrzut wobec tych wszystkich, którzy mając podobne możliwości, nie zrobili nic.
Dla uzyskania efektu większego autentyzmu reżyser nakręcił film na taśmie czarno - białej. Potwierdzeniu prawdziwości tej opowieści służyć miało też zakończenie filmu, w którym żyjący do tej pory prawdziwi bohaterowie ukazanych wydarzeń pojawiają się u boku aktorów odtwarzających ich na ekranie.
Austriak Oskar Schindler, który ocalił ponad 1100 Żydów, nie miał zadatków na bohatera. Stał się nim właściwie mimo woli, stopniowo ulegając wewnętrznej przemianie. Przystojny, pełen uroku, inteligentny, wiódł życie playboya, czemu sprzyjała łatwość nawiązywania kontaktów, którą wykorzystywał także w interesach. Syn fabrykanta produkującego narzędzia rolnicze, musiał wskutek ojcowskiego bankructwa sam zadbać o swoją przyszłość. Wstąpił do NSDAP, widząc w tym szansę na zrobienie kariery.
We wrześniu 1939 r. Schindler przyjeżdża do okupowanego Krakowa, licząc na uśmiech fortuny. Dzięki znajomościom w nazistowskich kręgach przejmuje zarekwirowaną przez Niemców fabrykę wyrobów emaliowanych, a dzięki kontraktom na dostawy dla niemieckiej armii i darmowej sile roboczej w postaci przymusowych robotników żydowskich zaczyna doskonale prosperować. Jego żydowski księgowy, Itzhak Stern, który namówił swojego pracodawcę na zatrudnianie Żydów, potajemnie przekształca fabrykę w swoisty azyl dla zagrożonych eksterminacją rodaków.
Dobrej passy fabryki Schindlera nie przerywa nawet fakt, że w początkach 1941 r. wszyscy Żydzi z tamtego regionu zostają umieszczeni w getcie w Podgórzu. Łapówkami i dostawami niedostępnych, czarnorynkowych dóbr luksusowych Schindler zapewnia sobie stały dopływ rąk do pracy.
Zimą 1942 r. do Krakowa przybywa Amon Goeth, który zostaje komendantem nowego obozu pracy w podkrakowskim Płaszowie. Mieszkańcy zlikwidowanego getta trafiają do Płaszowa. Straciwszy nagle załogę, Schindler postanawia działać. Zaprzyjaźnia się z Goethem i udaje mu się przekonać go do pomysłu utworzenia w fabryce filii obozu, aby utrzymać w ten sposób ciągłość produkcji. Przekupując Goetha i jego przełożonych prezentami, Schindler zapewnia swoim robotnikom bezpieczeństwo, chociaż jest świadom ryzyka, jakie niesie ze sobą takie nielegalne postępowanie.
Gdy w 1944 r. zapada decyzja o likwidacji obozu w Płaszowie i przewiezieniu jego więźniów do Auschwitz, Schindler, zbulwersowany brutalnością likwidatorów, postanawia opuścić Kraków, ale nie sam. Z pomocą Sterna sporządza listę 1100 robotników i, wykorzystując uzbierany majątek, odkupuje ich od Goetha pod pretekstem przewiezienia do Bruennlitz na Morawach, gdzie rzekomo ma zostać uruchomiona jego nowa fabryka. Mimo poważnych perturbacji umieszczeni na liście Żydzi docierają w końcu na miejsce, by tam spokojnie doczekać końca wojny. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaSteven Spielberg
- Asystent reżyseraw umowie określenie funkcji: II reżyser - cast coordinator; nie występuje w napisach
- ScenariuszSteven Zaillianna podstawie książki Thomasa Keneally'ego
- ZdjęciaJanusz Kamiński
- Asystent operatora obrazunie występuje w napisach
- Scenografia
- Scenograf II
- Scenograf planuwedług angielskich napisów filmu pełnił funkcję "set dresser", co oznacza samodzielnego pracownika pionu dekoratorskiego
- Dekoracja wnętrzwedług angielskich napisów filmu pełniła funkcję "set dresser", co oznacza samodzielnego pracownika pionu dekoratorskiegowedług angielskich napisów filmu pełnił funkcję "set dresser", co oznacza samodzielnego pracownika pionu dekoratorskiego
- Rekwizyty
- Budowa dekoracji
- Kostiumy
- Kostiumy wojskowenie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Asystent kostiumografanie występuje w napisachkostiumy wojskowe; nie występuje w napisach
- MuzykaJohn Williams
- Charakteryzacja
- FryzuryIwona ŚwierzawskaMariusz Kusia
- Casting (reżyseria obsady)odpowiedzialna za obsadę scen masowychnie występuje w napisach; informacja pochodzi z artykułu w "Twoim Stylu" (2000/06)
- Efekty specjalnenie występuje w napisachnie występuje w napisach
- TłumaczenieDagmara Walkowicz
- Transport
- Pojazdy
- Koordynacja kaskaderska
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Konsultacjaprodukcyjnads. techniki oświetleniowej; nie występuje w napisach
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji IIdział koordynacji produkcji; nie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Kierownictwo planu
- Asystent kierownika planu
- Dyżurny planunie występuje w napisach
- Technik planunie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracjanie występuje w napisach
- Koordynacja produkcyjna
- Koordynacja spedycjiasystent; nie występuje w napisach
- Koproducent
- Asystent producentaasystent Branko Lustigasekretariat Lwa Rywina
- Współpraca produkcyjna
- Obsada aktorskaLiam NeesonOskar SchindlerBen KingsleyIcchak SternRalph FiennesAmon Goeth, komendant obozu w PłaszowieCaroline GoodallEmilia Schindler, żona OskaraJonathan SagallePoldek PfefferbergEmbeth DavidtzHelena HirschWiktoria Klonowska, kochanka SchindleraShmulik LevyWilek ChilowiczMark IvanirMarcel GoldbergBeatrice MacolaIngridJulian SchernerFriedrich von ThunRolf CzurdaHerman ToffelHarry NehringLeo JohnNorbert WeisserAlbert HujarAdi NitzanMila PfefferbergMichael SchneiderJuda DresnerMiri FabianChaja DresnerDanka DresnerAlbert MisakMarkus WulkanMichael GordonWilhelm NussbaumRozalia NussbaumHenryk RosnerManci RosnerLeo RosnerEzra Daganrabin Jakub LewartowRebeka TennenbaumRami HaubergerJózef Bauinwestor Andrzej Farberinwestor Fischel FriehofUri AvrahamiChaim NowakAdam Levypracownica fabryki pocałowana przez Schindlera; w napisach błędne określenie roli: Niusia Horowitz; w rzeczywistości rolę tę zagrała niewymieniona w napisach Agnieszka MakuszewskaDolek Horowitzdziewczynka w czerwonym płaszczykuLowensteinmajster w fabryce SchindleraLisiekŻydówkaMietek Pemperodźwiernypiosenkarka w klubiekelnerdoktor Blanckeoficer SS w fabryce Schindlerahauptscharfuhrer Kunderstrażnik w fabryce Schindlerastrażnik w Oświęcimiustrażnik w Brinnlitzgestapowiecgestapowiecgestapowiec w Brinnlitzstrażnik ukraińskiurzędnik niemieckisekretarz Toffelasekretarz Schernerasekretarz Czurdydziewczyna Goethadziewczyna Czurdypolska dziewczynadziewczyna w Brinnlitzoficer rosyjskistrażnik SS w Płaszowiess-man, uczestnik likwidacji gettakobieta w getciekobieta w getciestarzec w getciewięzieńlekarka w getciemężczyzna w kościelemężczyzna w kościelemężczyzna w kościeleoszalała kobietachłopak stajennyfarmaceuta Tadeusz Pankiewiczmężczyzna w aptecepodoficer w PłaszowieinżynierKlara Sternbergdziewczyna w getciedziewczyna w getciedziewczyna w getcieksiądz w Brinnlitztancerka; nie występuje w napisachtancerka; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; pole black marketeerdziewczyna z aparatem fotograficznym; nie występuje w napisachOlek Rosner; nie występuje w napisachżołnierz niemiecki; nie występuje w napisachnie występuje w napisachkobieta bawiąca się z ss-manami; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; restauratorporucznik towarzyszący Czurdzie; nie występuje w napisachAgnieszka MakuszewskaNiusia Horowitz; nie występuje w napisachurzędnik niemiecki na dworcu w Prokocimiu; nie występuje w napisachnie występuje w napisachNiemka na przyjęciu; nie występuje w napisachpracownica fabryki; nie występuje w napisachtancerka; nie występuje w napisach
- Wystąpili (-ił, -iła)pojawia się w ostatniej scenie filmu; kładzie kamyk na grobie Oskara Schindlera
Nagrodyschowaj
- 1994Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
w kategorii: reżyseriaSteven Spielberg - 1994Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
w kategorii: najlepszy film - 1994Złoty Glob (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood)
w kategorii: scenariuszSteven Zaillian - 1994Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów (A.C.E.)-za najlepiej zmontowany film roku
- 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: pierwszoplanowa rola męskaLiam Neeson - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: drugoplanowa rola męskaRalph Fiennes - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: kostiumy - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: charakteryzacja - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: dźwięk - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: film - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: reżyseriaSteven Spielberg - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: scenariusz adaptowanySteven Zaillian - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: Najlepsze zdjęciaJanusz Kamiński - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: scenografia - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: montaż - 1994Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: muzykaJohn Williams - 1994Cezar (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej)
nominacja w kategorii: film obcojęzyczny - 1994BAFTA (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: najlepszy film - 1994BAFTA (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej)
w kategorii: reżyseriaSteven Spielberg - 1994BAFTA (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej)-Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia
- 1994Nagroda Los Angeles Film Critics Association
w kategorii: Najlepsza scenografia - 1994Nowy Jork (Awards Circuit Community Awards)-Nagroda za najlepszą scenografię