Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAGINIONE URZECZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 59 min

Olędrzy to fascynujący innowatorzy, którzy w XVII wieku przybyli z Fryzji i Niderlandów na tereny dzisiejszej warszawskiej Saskiej Kępy. Zręczni melioranci pustek, czyli nadwiślańskich zadrzewionych nieużytków, żyli w urzekającej symbiozie z przyrodą. Dobrzy gospodarze wykorzystywali żyzne mady nanoszone przez Wisłę w czasie powodzi. Tu na ziemiach nazwanych Urzeczem uprawiali pola, które rodziły bogate plony. Smakowite warzywa, owoce, obfite w kłosy zboża. Dzięki nim region stał się spichlerzem Warszawy.
Stąd płynął do stolicy budulec: piasek, żwir i kamienie. Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza, kiedy słyszą o Urzeczu, reagują niedowierzaniem. Region? kilometry kilka kilometrów od Pałacu Kultury i Nauki? Jak to możliwe, że Olędrzy tak wytrwale znosili powodzie, które często zabierały im całe majątki? Na Urzeczu nie ma już dziś gospodarzy olędrów. Nie spotkasz ich spacerując albo jeżdżąc wzdłuż brzegu Wisły na rowerze. Nie ma już ich wzorcowych gospodarstw ułożonych równolegle do nurtu karmiącej i żywiołowej rzeki. Opuścili je tuż przed ofensywą Armii Czerwonej w 1945 roku. I już nigdy na Urzecze nie wrócili…

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:18:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.