Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EDUKACJA

w ZIEMIA ŻEROMSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Barwny, 27 min

Nieznany film Krzysztofa Kieślowskiego, do niedawna uznawany za nieukończony. Wszystkie dotychczasowe źródła (m.in. biografia reżysera pióra Stanisława Zawiślińskiego oraz książka Mikołaja Jazdona "Dokumenty Kieślowskiego") podawały, że prace nad "Edukacją" (która miała być 2 częścią cyklu "Ziemia Żeromskiego") zostały przez Kieślowskiego przerwane. Jednak, wbrew wcześniejszym informacjom, film został ukończony i jest przechowywany w Archiwum Telewizji Polskiej, choć nie były nigdy emitowany. O stosunku reżysera do filmu świadczy fakt, że jego nazwisko nie pojawia się w napisach filmu (choć widać go na ekranie i słychać jego głos).

Film składa się z 7 krótkich reportaży:
Droga Radka: Reżyser rozmawia ze starą mieszkanką wsi kieleckiej, której ojciec chodził do szkoły ze Stefanem Żeromskim.
W Mochącicach: Kamera wędruje po salach klasowych szkoły w Mochącicach, w których odbywają się różne lekcje.
Do szkoły: Opowieść młodej nauczycielki biologii i chemii w szkole wiejskiej, o trudnych warunkach pracy.
Na Podlasiu: Kamera obserwuje lekcję, podczas której uczniowie prezentują ciekawe przedmioty znalezione w swoich domach, które mogą zasilić szkolną salkę muzealną.
W Ciekotach: Reżyser rozmawia z mieszkańcem wsi Ciekoty, brukarzem rozmiłowanym w lekturze książek.
Wybór: Uczniowie opowiadają o swoich marzeniach i planach oraz o swoich bohaterach. Jest wśród nich m. in. doktor Judym, ale też nauczycielka prowadząca lekcję (bohaterka wcześniejszego reportażu "Do szkoły").
Stacja "Wierna Rzeka": Kamera obserwuje rodziny podwożące wozami drabiniastymi na stację kolejową "Wierna Rzeka" młodych wyjeżdżających na studia do Krakowa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.08.11 18:23:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.