EDUKACJA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1975
- Barwny, 27 min
Nieznany film Krzysztofa Kieślowskiego, do niedawna uznawany za nieukończony. Wszystkie dotychczasowe źródła (m.in. biografia reżysera pióra Stanisława Zawiślińskiego oraz książka Mikołaja Jazdona "Dokumenty Kieślowskiego") podawały, że prace nad "Edukacją" (która miała być 2 częścią cyklu "Ziemia Żeromskiego") zostały przez Kieślowskiego przerwane. Jednak, wbrew wcześniejszym informacjom, film został ukończony i jest przechowywany w Archiwum Telewizji Polskiej, choć nie były nigdy emitowany. O stosunku reżysera do filmu świadczy fakt, że jego nazwisko nie pojawia się w napisach filmu (choć widać go na ekranie i słychać jego głos).
Film składa się z 7 krótkich reportaży:
Droga Radka: Reżyser rozmawia ze starą mieszkanką wsi kieleckiej, której ojciec chodził do szkoły ze Stefanem Żeromskim.
W Mochącicach: Kamera wędruje po salach klasowych szkoły w Mochącicach, w których odbywają się różne lekcje.
Do szkoły: Opowieść młodej nauczycielki biologii i chemii w szkole wiejskiej, o trudnych warunkach pracy.
Na Podlasiu: Kamera obserwuje lekcję, podczas której uczniowie prezentują ciekawe przedmioty znalezione w swoich domach, które mogą zasilić szkolną salkę muzealną.
W Ciekotach: Reżyser rozmawia z mieszkańcem wsi Ciekoty, brukarzem rozmiłowanym w lekturze książek.
Wybór: Uczniowie opowiadają o swoich marzeniach i planach oraz o swoich bohaterach. Jest wśród nich m. in. doktor Judym, ale też nauczycielka prowadząca lekcję (bohaterka wcześniejszego reportażu "Do szkoły").
Stacja "Wierna Rzeka": Kamera obserwuje rodziny podwożące wozami drabiniastymi na stację kolejową "Wierna Rzeka" młodych wyjeżdżających na studia do Krakowa.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyserianie występuje w napisach
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Montaż
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja