GRANICA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1977
- Premiera:1978. 01. 27
- Gatunek:Film psychologiczny
- Barwny, 2561 m, 89 min
Lokacje: Lublin, Nałęczów, Warszawa (dwór Wyczółki, ul. Łączyny 53, przy Torze Wyścigów Konnych na Służewcu).
Druga, po wersji Józefa Lejtesa z 1938 roku, ekranizacja znanej powieści Zofii Nałkowskiej. Scenariusz pióra Józefa Hena nieco odbiegł od literackiego oryginału. Inne jest zakończenie, rozbudowano wątek polityczny, w powieści potraktowany marginesowo. Widać też fascynację reżysera wizualnym kształtem epoki międzywojennej. Sugestywne zdjęcia mieszczańskich salonów, dworków, pokojów hotelowych, targowisk, kostiumów, przedmiotów codziennego użytku nie uszły uwagi krytyki. Chwalono także kreacje Krystyny Jandy jako Elżbiety i Zofii Jaroszewskiej jako ciotki Kolichowskiej.
Studium psychologiczno - obyczajowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego, demaskujące na przykładzie dążącego do osiągnięcia kariery bohatera i dziejów jego "romansu klasowego" fałsz moralny osobistych i społecznych norm.
Zenon Ziembiewicz, początkujący dziennikarz, spędza wakacje w dworze swych rodziców. Nawiązuje romans z Justyną, córką kucharki. W drodze na studia do Francji odnawia znajomość z Elżbietą; rozstają się jako nieoficjalni narzeczeni . . . Po powrocie z Paryża, z tytułem doktora nauk politycznych, zostaje naczelnym redaktorem miejscowej gazety, a wkrótce prezydentem miasta. Żeni się z Elżbietą, ale nie przerywa romansu z Justyną. Po przerwaniu ciąży Justyna popada w depresję, próbuje też odebrać sobie życie. Plany reform społecznych i gospodarczych Ziembiewicza utykają w martwym punkcie. W mieście wybuchają zamieszki, policja tłumi brutalnie robotnicze demonstracje. Pewnego dnia Justyna wdziera się do gabinetu Zenona i zabija go strzałem z pistoletu. Usiłuje popełnić samobójstwo skacząc przez okno. Zostaje aresztowana. Ku zaskoczeniu wszystkich Elżbieta opłaca adwokata Justyny, a sama wraz z synem wyjeżdża za granicę.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Charakteryzacja
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Kierownictwo planu
- Produkcja
- Obsada aktorskaElżbieta Biecka, żona ZiembiewiczaJustyna BogutównaZenon ZiembiewiczministerKolichowska, ciotka ElżbietywojewodzinaZiembiewiczowa, matka ZenonaAntoni, inspektor policjihrabina TczewskaZiembiewicz, ojciec Zenonaniespełniony poeta w salonie KolichowskiejBiecka, matka Elżbietyrecepcjonista w hoteluksiądz Czerlonznajoma Ziembiewicza z czasów paryskichhrabia Tczewski, brat hrabinystarosta Czechliński, wcześniej redaktor naczelny "Niwy"starsza pani w salonie Kolichowskiejakuszerka usuwająca ciążę Bogutównyżona niespełnionego poety w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejstarsza pani w salonie Kolichowskiejsiostra Borbockiegopielęgniarkapokojówkaurzędnik w magistraciewojewodaFranek Borbockiredaktor "Niwy"przedsiębiorca pragnący kupić miejskie gruntyszofer Ziembiewiczamężczyzna na przedstawieniu "Toski"mężczyzna na przedstawieniu "Toski"sekretarz redakcji "Niwy"lekarzinspektorkomisarzpolicjantpsychiatra badający Bogutównę
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
GRANICA | |
Powieść | |
Autor | Zofia Nałkowska |
Patrz także:schowaj
- 1938Film fabularny / Józef Lejtes
- 1960Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Olga Szaniawska Lucyna Tychowa
- 1970Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Janusz Warmiński
- 1984Spektakl telewizyjny / Zofia Nałkowska / Jan Błeszyński