Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZENON MIROTA. PORTRETY STOCZNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny + czarno-biały, 23 min

Dokument przedstawia sylwetkę Zenona Mioty polskiego fotografika, który od ponad 50 lat dokumentuje stocznię Gdańską, zwaną kolebką Solidarności. Rozpoczął pracę w stoczni jako młody człowiek, bez doświadczenia w fotografii, a stał się oddanym jej artystą. Był kolegą z pracy i kronikarzem stoczniowców, którzy dali początek najpotężniejszemu ruchowi społecznemu w dziejach ludzkości – Solidarności. Solidarność przyczyniła się do obalenia systemu komunistycznego i sowieckiej dominacji w Europie, przynosząc wolność Polsce i innym krajom bloku wschodniego. Film przedstawia spacer Miroty po współczesnej stoczni, komentowany zdjęciami z przeszłości, na których uchwycił kluczowe momentów historii tego zakładu. Widzimy poruszające obrazy z maja 1971, gdy nielegalnie upamiętniono pamięć ofiar masakry stoczniowców w Grudniu 1970, Lecha Wałęsę na bramie stoczni w blasku zwycięskiego strajku w sierpniu 1980 roku, a także odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Późniejsze lata były trudne dla przemysłu stoczniowego, ale Zenon Mirota pozostał na zawsze wierny stoczni i jako emeryt nadal powraca tam, by ją fotografować.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:15:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.