Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ICH ŚLADEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 37 min

Bohaterami filmu są "starsi panowie dwaj" oprowadzający nas po "swoim" Kazimierzu: Bogusław Krasnowolski i Tadeusz Jakubowicz – strażnicy pamięci krakowskiego Kazimierza. Miejsca, w którym przez wieki przeplatało się życie chrześcijańskie i żydowskie. Skałka i Tempel, św. Katarzyna i cmentarz Remuh. Tu nic nie jest obojętne, tu wszystko ma znaczenie nie między, ale obureligijne, choć często przeżywane obok, nie razem. Tak jak w życiu bohaterów filmu. Pierwszy to profesor, historyk sztuki, który z mlekiem matki wyssał szacunek do historii tego miejsca, zarówno jako jego urodzony tu mieszkaniec, jak i syn swojej matki, kontynuujący jej drogę zawodową. Drugi to przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, którego ojciec i kuzyn pełnili tę funkcję przed nim, potomek znanej rodziny Jakubowiczów, ocalały z Holocaustu. W filmie idziemy śladem ich przodków i ich własnym.
Pierwsze kadry pokazują obu panów osobno w wypowiedziach na temat ich kazimierskich korzeni. Następnie spotykają się w symbolicznym miejscu, na skrzyżowaniu ulic Bożego Ciała i rabina B. Meiselsa, by dalej pójść razem.
W opowieść wplecione jest również przenikanie liturgii obu wyznań – domowej żydowskiej, która jest powtórzona dokładnie w tych samych słowach w Liturgii Eucharystycznej Kościoła katolickiego. Podczas każdej mszy katolicki ksiądz używa słów żydowskiego Błogosławieństwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:15:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.