Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W IMIĘ PRAWDY. TAJNY INSTYTUT KATYŃSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 50 min

Dokument o historii powstania i działalności tajnego Instytutu Katyńskiego założonego w Krakowie 1978 roku przez kilku zagorzałych antykomunistów: Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika)oraz Stanisława Tora. Była to nieformalna, tajna organizacja mająca na celu uświadamianie społeczeństwu polskiemu prawdy o Katyniu oraz gromadzeniem archiwaliów, świadectw i pamiątek.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2021
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
    w kategorii: Filmy dokumentalne; uzasadnienie jury: "Film pokazuje wymagającą pod władzą komunistyczna wiele odwagi walkę niewielkiego grona osób o zachowanie prawdy o zbrodni katyńskiej. W ramach tajnego Instytutu Katyńskiego gromadzili oni z wielkim poświęceniem, narażając się na szykany władz, materiały o losie polskich oficerów w niewoli sowieckiej, zamordowanych ostatecznie w bestialskich sposób przez stalinowskich siepaczy. Materiały te starali się upowszechniać przez wydawany przez siebie samizdatowy periodyk , służąc prawdzie, która była dla nich jedną z najważniejszych wartości . Ich działalność miała tym większą wartość, że uderzała w założycielskie kłamstwo komunistycznego państwa , tym samym delegitymizując moralnie panujący w Polsce system polityczny, co miało istotne znaczenie dla późniejszego procesu przemian ustrojowych w Polsce. Ukazanie, jak ważna moralnie jest PRAWDA w życiu publicznym i jaką posiada siłę sprawczą jest czytelnym przesłaniem filmu i stanowi jego wielki atut. Ważne jest też po prostu ukazanie w filmie, w sposób interesujący dla widza, faktów relatywnie mało znanych i przy okazji utrwalenie wiedzy o nich"
2024.09.21 00:49:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.