POLSKA ŚMIERĆ
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1994
- Premiera:1995. 04. 27
- Barwny (negatyw: Eastman Kodak), Dźwięk: Dolby Stereo. 81 min
Lokacje: Wrocław (Dworzec Główny PKP, Ossolineum, ul. Szewska).
Waldemar Krzystek postrzegany jest przez krytykę jako specjalista od filmów o outsiderach, ludziach funkcjonujących "na granicy rzeczywistości". Jego bohaterowie raz bronią się przed obłędem, trwając uporczywie przy wyznawanych przez siebie wartościach ("W zawieszeniu"), innym razem zaś uciekają w chorobę psychiczną, by owe wartości ochronić przed naporem rzeczywistości. Na tym tle "Polska śmierć" jest filmem nietypowym. Postawa niezgody na świat i jego prawa, wcześniej - choć nie bez zastrzeżeń - opatrywana znakiem "plus", tutaj zostaje ośmieszona. W "Polskiej śmierci" wszyscy idealiści, życiowi rozbitkowie i ludzie w jakikolwiek sposób niezadowoleni padają ofiarą nieznanego mordercy. Nic dziwnego zatem, że krytyka szybko przypięła filmowi Krzystka łatkę satyry na polskie malkontenctwo. Wnikliwszy interpretator dostrzeże jednak w "Polskiej śmierci" świadectwo psychicznego wstrząsu, jakiego doznało polskie społeczeństwo w zetknięciu z nową, "rynkową" rzeczywistością. W wyobrażeniach wielu miała ona przynieść rozwiązanie licznych problemów i bolączek. W rzeczywistości okazała się nierzadko bezwzględniejsza i okrutniejsza od poprzedniego zniewolenia. Zamiast racjonalizacji życia i ładu moralnego, objawiła własne patologie i absurdy.
Jedną z warstw społecznych, które szczególnie dotkliwie przeżyły kapitalistyczną inicjację, była inteligencja. To właśnie z niej wywodzi się Osso - główny bohater filmu. Jest sfrustrowanym doktorantem, pracującym we wrocławskiej bibliotece i piszącym rozprawę naukową o motywie śmierci w literaturze średniowiecznej. W tym samym czasie w mieście szerzy się plaga zabójstw, których ofiarami padają ludzie niezadowoleni z otaczającej ich rzeczywistości. Policyjny komputer kojarzy zainteresowania Ossa z serią morderstw i młody humanista staje się podejrzanym numer jeden. Tymczasem z doktorantem zaczyna się spotykać Marta - dawna koleżanka ze studiów, która niegdyś była obiektem jego pragnień. Między młodymi zawiązuje się romans. Po pewnym czasie Osso zauważa, że zawsze przed kolejnymi zabójstwami Marta niespodziewanie znika.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Nowela
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- OświetlenieBohdan Zwierzyński
- Wózkarz
- Laboratorium
- Scenografia
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Technik dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Konsultacjakaskaderska
- Fotosy
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Organizacja produkcji
- Współpraca produkcyjnanie występuje w napisach
- Kierownictwo planuwspółpraca
- Script (Sekretariat planu)
- Dyżurny planu
- Sekretariat grupy zdjęciowej
- Administracja
- ProducentTelewizja PolskaSkorpion Art
- Produkcja
- Współpraca produkcyjnaEuropejski Fundusz Scenariuszowy - EFS
- Współpraca realizatorska
- Obsada aktorskaOssoMarta Melkpułkowniksąsiad Ossadyrektor bibliotekizastępca pułkownikasierżantlekarz policyjnyZychowaStefan Zychpsychiatramłoda matka w hotelu asystenckimprofesor Zabłocki, promotor pracy MartyWirska, sąsiadka Zychówpracownica działu kadr Uniwersytetukobieta wynajmująca kiedyś mieszkanie Marciestary magister, mieszkaniec hotelu asystenckiegożona Roberta, mieszkanka hotelu asystenckiego"Brodacz", facet znający Ossadziennikarka Anna przeprowadzająca wywiad z OssemAnglik zabity na dworcudziennikarz w tvstażysta Robert, mieszkaniec hotelu asystenckiegofacet zabity w garażuprezenterka w tv zapraszająca na program "doktora"mężczyzna w barze tłumaczący słowa Anglikagość na imieninachsekretarka dyrektora bibliotekiDorota Fideckaattache prasowy ambasady brytyjskiejportierka w biblioteceportier w hotelu asystenckimpolicjantpolicjantkadziewczyna na imieninachAleksander Morawski"doktor" w programie telewizyjnymmotorniczy tramwajupolicjantmężczyzna na imieninach
Nagrodyschowaj
- 1994Nagroda Kodaka (Rochester, New York)