Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

17 DNI KTÓRE ZADECYDOWAŁY O POLSCE

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 30 min

Wojna polsko sowiecka 1920 roku. Okres, kiedy Kwatera Główna Naczelnego Wodza, wydzielona ze Sztabu Wojska Polskiego, została przeniesiona do Białegostoku. W ten sposób Naczelny Wódz, marszałek Józef Piłsudski mógł bezpośrednio, będąc jak najbliżej frontu, dowodzić 2. i 4. Armią w czasie Bitwy Niemeńskiej. Taka koncepcja dowodzenia przyniosła rezultaty. Armia Czerwona została rozbita i zmuszona do całkowitego wycofania się z zajmowanych terenów. Konsekwencją zwycięstwa były wymuszone na Rosji Sowieckiej wschodnie granice Polski, zaakceptowane na prowadzonych w Rydze rokowaniach i podpisanie pokoju, kończącego wojnę.
Dramatyczne wydarzenia wojenne tamtych 17 jesiennych dni roku 1920, spędzonych w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza, wspomina Józef Piłsudski, gdy jechał Białegostoku, w roku 1921, by przyjąć honorowe obywatelstwo tego miasta. Opis przyjazdu Piłsudskiego i czasu, spędzonego w Białymstoku przytacza dziennikarz, odbywając współcześnie spacer po mieście śladami Marszałka.
Ta opowieść oparta na trzech wątkach pozwala nie tylko prześledzić najbardziej istotny epizod wojny polsko sowieckiej, jakim była Bitwa Niemeńska, ale pozwala na lepsze poznanie samego marszałka Józefa Piłsudskiego, a równocześnie stwarza możliwość spojrzenia na miasto i zmiany, jakie dokonały się w Białymstoku od od lat 20. XX wieku, po dzień dzisiejszy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:55:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.