ŁOWCA. OSTATNIE STARCIE
- Film fabularny - telewizyjny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1993
- Premiera:1994. 01. 15
- Gatunek:Film dla dzieci (młodzieży), Film fantastyczny
- Barwny, 87 min
Lokacje: Warszawa.
"Jest to przypowieść na nowe czasy, kiedy ojcowie rzucają się w biznes, a cierpią na tym dzieci. Najładniejsze w tym filmie jest to, jak chłopiec walczy o swojego ojca i jak go w końcu zdobywa. To dorosły mężczyzna "mądrzeje" i zmienia swój stosunek do dziecka" - tak określił przesłanie "Łowcy" Jerzy Łukaszewicz. Był to jego pierwszy film o tematyce współczesnej. Wcześniej Łukaszewicz pracował jako operator na planach filmów Tadeusza Konwickiego, Juliusza Machulskiego i Witolda Leszczyńskiego. Miał też w swym dorobku kilka filmów dla młodych widzów, m.in. "Przyjaciela Wesołego Diabła" i "Bliskie spotkania z Wesołym Diabłem". "Łowcę" reklamowano jako opowieść, która toczy się w rzeczywistości wirtualnej. Jest w tym sporo przesady. Wirtualny świat "Łowcy" różni się zasadniczo od tego z amerykańskich produkcji w rodzaju "Kosiarza umysłów" czy "W sieci". W filmie Łukaszewicza próżno szukać fantastycznych efektów i grafiki komputerowej. Polski reżyser, dysponując skromnym budżetem, musiał poprzestać na świecie realnym. Udało mu się jednak zręcznie przemieszać prawidła życia z logiką gry komputerowej. Mimo utyskiwań krytyki na schematyczność akcji i bohaterów, film zyskał uznanie młodej widowni.
Głównym bohaterem "Łowcy" jest Janik - chłopiec zafascynowany grami komputerowymi. W przeddzień swoich 10. urodzin dostaje od ojca kolejną grę, niezwykle rzadko spotykaną na rynku. Radość z otrzymanego prezentu mąci Janikowi wyjazd rodzica w kolejną służbową delegację. Przed wyjazdem ojciec obiecuje chłopcu, że wróci wtedy, gdy Janik zakończy grę zwycięstwem. Chłopiec zaczyna grę. Zdumiony odkrywa, że toczy się ona równocześnie na ekranie komputera i w życiu.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Scenariusz
- Dialogi
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- ScenografiaAnna Prankl
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrzAnna Prankl
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiMoscow Symphony Orchestra
- DyrygentKonstantin Krymiec
- Instrumentacja
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Efekty dźwiękowe
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- KonsultacjacharakteryzatorskaPaweł Kędrad/s samochodówDariusz Bajerad/s samochodówkaskaderska
- Opieka medycznanie występuje w napisach
- Fotosy
- Efekty specjalnekomputerowePiotr Krawczyk
- Efekty pirotechniczne
- Opracowanie graficzne
- Opieka artystyczna
- Opieka literacka
- Opieka produkcyjna
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja wykonawcza
- Produkcja
- Obsada aktorskaJanikParvina, matka JanikaJan, ojciec JanikaTadeusz Zieliński "Guido", sprzedawca gier komputerowychThornGaethpsycholog Tereska, przyjaciółka Parvinytaksówkarz; w napisach nazwisko: JańczakDzidzia, sąsiadka Janikadziałkowicz EdwardGabriela, żona działkowicza Edwardanauczycielka JanikaPaula, żona "Guida"policjantpolicjantpolicjant na motorzerecepcjonistka na lotnisku"kanar" w tramwajukierowca autobusu
Nagrodyschowaj
- 1994Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za muzykę
13 Krajowy Festiwal Filmów dla Dzieci (18-21.04) - 1994Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Specjalna
w konkursie międzynarodowym; za współczesność, płynność oraz zwartość stylistyczną zdjęć do filmu; 1 Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci "Ale Kino !" (21-24.04)