Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TADEUSZ I CZESŁAW TAŃSCY. NIEPOKORNI WIZJONERZY

w GENIUSZE I MARZYCIELE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny + czarno-biały, 55 min

Historyczna ballada dokumentalna, ze znaczącym podtytułem „ Niepokorni wizjonerzy”. Ojciec Czesław i syn Tadeusz poświęcili wszystko swoim pasjom konstruktorskim i zapłacili za to wysoką cenę. Film opowiada o wielkiej przyjaźni geniuszy dwóch pokoleń, którzy przecierali szlaki w pionierskich dziedzinach: ojciec Czesław - „polski Ikar”, tworzył pierwsze machiny latające, a syn Tadeusz - pierwsze polskie samochody osobowe, słynne CWS. Razem próbowali zbudować pierwszy polski helikopter. Towarzyszył im, jak wszystkim Polakom po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, wielki entuzjazm, wiara i szczere oddanie dla kraju. Tadeusz wiedzę i wyksztalcenie przywiózł prosto z Paryża, w którym porzucił błyskotliwą karierę, by służyć wolnej ojczyźnie. Tu zbudował wóz pancerny FT-B, który wspomógł polskie zwycięstwo w wojnie polskobolszewickiej w 1920 roku. Ich pasje i marzenia niemal w tym samym czasie przecięła tragedia II wojny światowej. Syn Tadeusz, niepokorny patriota, zginął w Auschwitz, a ojciec Czesław zmarł w samotności wkrótce po nim. Przez lata zapomniani, w wąskich kręgach specjalistów wciąż byli legendą. Dziś, poprzez film, legenda ożywa dla wszystkich.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.12.02 08:08:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.