Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZWYCIĘSTWO. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918-1919

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 78 min

Dramatyczna i autentyczna historia Wielkopolskiego Powstania. W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania.
Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika Powstania Jana Kąkolewskiego. Archiwalia, przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania .Dla wielu Poznaniaków ta historia jest wciąż żywa, ważna, ale i niedoceniona poprzez brak powszechnej wiedzy i świadomości dotyczącej zwycięskiego Powstania .Ten dokument ma to zmienić. To nie tylko suche fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość.
Reżyser Tadeusz Litowczenko podkreśla, że film ma nie tylko przywrócić pamięć o Powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. Gdyby nie ten zwycięski zryw niepodległościowy być może Polska nie wróciłaby na mapy Europy w granicach II Rzeczpospolitej, byłaby mniejsza i słabsza ekonomicznie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:53:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.