Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CONTEMPORARY PAST

  • Tytuł polski: TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZESZŁOŚCI
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Niemcy, Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 60 min

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald dochodzi do spotkania młodych ludzi z Rumunii, Polski i Niemiec, którzy pragną poznać historię Holokaustu Sinti i Romów. Co wiedzą o wielowiekowej dyskryminacji Sinti i Romów w Europie? Czy mniejszość ta posiada należyte miejsce w kulturze pamięciowej ich krajów? Jak zachować pamięć o nazistowskich prześladowaniach i ich ofiarach, gdy ostatni Ocaleni ze względu na swój wiek od nas odchodzą? Film towarzyszy grupie młodych ludzi podczas poznawania historii Holocaustu Romów i uwzględnia ich doświadczenia poprzez włączenie do filmu dokumentalnego ich własnych nagrań wideo.
Film nie korzysta z żadnych materiałów archiwalnych i rekonstruuje przeszłość poprzez pustkę nielicznych pozostałych śladów po byłym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Przeszłość jest rekonstruowana poprzez zeznania ocalonych z Holokaustu oraz podczas restauracji obiektów archeologicznych pochodzących z terenu obozu oraz wypowiedzi wykluczanych do dziś aktywnie, marginalizowanych i dyskryminowanych przedstawicieli Romów we współczesnych Niemczech i Polsce.
Film analizuje znaczenie pozostałości archeologicznych dla zachowania pamięci i zestawia te przedmioty z przedmiotami codziennego użytku. Jaką rolę w upamiętnianiu odgrywa aktywne tworzenie i utrzymywanie swoistego krajobrazu pamięci? Film zadaje pytanie w jaki sposób zrealizować etyczną archeologię pamięci, w której współczesne form upamiętniania skonfrontowane zostają z tym w jaki sposób postrzegamy siebie i nasze społeczeństwo. Pyta o stan współczesnej pamięci, w którym wartości godności, szacunku i równości nie zostały w pełni zrealizowane wobec wszystkich obywateli naszego społeczeństwa. Nawiązując do zmarginalizowanych perspektyw pamięci, esej Kamila Majchrzak stara się poszerzyć wiedzę o przeszłości i zrewaloryzować naszą selektywną pamięć historyczną.
Sinti i Romowie należą do największej mniejszości żyjącej w Europie wśród nas od setek lat. Wielu z stanowi od wieków integralną część społeczeństw europejskich w Niemczech, Polsce czy Rumuni. Mimo to nadal staje się obiektem praktyk wykluczenia społecznego, stereotypów, uprzedzeń i przemocy. Film sugeruje by zbadać w jaki sposób pamiętamy o przeszłości, gdy zrekonstruujemy historię kontynuacji praktyk dyskryminacyjnych od przeszłości aż po teraźniejszość. Dokumentalny esej „Contempoorary Past” zaprzecza w ten sposób wybiórczym formom pamięci i stara się wzmocnić głosy osób, dotychczas marginalizowanych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 05:09:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.