CONTEMPORARY PAST
- Tytuł polski: TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZESZŁOŚCI
- Film dokumentalny
- Produkcja:Niemcy, Polska
- Rok produkcji:2019
- Barwny, 60 min
W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald dochodzi do spotkania młodych ludzi z Rumunii, Polski i Niemiec, którzy pragną poznać historię Holokaustu Sinti i Romów. Co wiedzą o wielowiekowej dyskryminacji Sinti i Romów w Europie? Czy mniejszość ta posiada należyte miejsce w kulturze pamięciowej ich krajów? Jak zachować pamięć o nazistowskich prześladowaniach i ich ofiarach, gdy ostatni Ocaleni ze względu na swój wiek od nas odchodzą? Film towarzyszy grupie młodych ludzi podczas poznawania historii Holocaustu Romów i uwzględnia ich doświadczenia poprzez włączenie do filmu dokumentalnego ich własnych nagrań wideo.
Film nie korzysta z żadnych materiałów archiwalnych i rekonstruuje przeszłość poprzez pustkę nielicznych pozostałych śladów po byłym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Przeszłość jest rekonstruowana poprzez zeznania ocalonych z Holokaustu oraz podczas restauracji obiektów archeologicznych pochodzących z terenu obozu oraz wypowiedzi wykluczanych do dziś aktywnie, marginalizowanych i dyskryminowanych przedstawicieli Romów we współczesnych Niemczech i Polsce.
Film analizuje znaczenie pozostałości archeologicznych dla zachowania pamięci i zestawia te przedmioty z przedmiotami codziennego użytku. Jaką rolę w upamiętnianiu odgrywa aktywne tworzenie i utrzymywanie swoistego krajobrazu pamięci? Film zadaje pytanie w jaki sposób zrealizować etyczną archeologię pamięci, w której współczesne form upamiętniania skonfrontowane zostają z tym w jaki sposób postrzegamy siebie i nasze społeczeństwo. Pyta o stan współczesnej pamięci, w którym wartości godności, szacunku i równości nie zostały w pełni zrealizowane wobec wszystkich obywateli naszego społeczeństwa. Nawiązując do zmarginalizowanych perspektyw pamięci, esej Kamila Majchrzak stara się poszerzyć wiedzę o przeszłości i zrewaloryzować naszą selektywną pamięć historyczną.
Sinti i Romowie należą do największej mniejszości żyjącej w Europie wśród nas od setek lat. Wielu z stanowi od wieków integralną część społeczeństw europejskich w Niemczech, Polsce czy Rumuni. Mimo to nadal staje się obiektem praktyk wykluczenia społecznego, stereotypów, uprzedzeń i przemocy. Film sugeruje by zbadać w jaki sposób pamiętamy o przeszłości, gdy zrekonstruujemy historię kontynuacji praktyk dyskryminacyjnych od przeszłości aż po teraźniejszość. Dokumentalny esej „Contempoorary Past” zaprzecza w ten sposób wybiórczym formom pamięci i stara się wzmocnić głosy osób, dotychczas marginalizowanych.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Zdjęcia
- Zdjęcia (II ekipa)Christian Carlsen
- MuzykaMiroslav Rác
- DźwiękClemens Nürnberger
- Montaż
- KonsultacjaHans-Christian SchmidscenariuszowaChristian Carlsenscenariuszowa
- ProdukcjaLes Funambules Film Productions
- Koprodukcja