Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RDZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 30 min

Intymny portret rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak-Borcz. Artystka z wiernym psem przemierza tereny poprzemysłowe w poszukiwaniu złomu, który wykorzystuje do swojej sztuki. W procesie spawania powstają niepokojące rzeźby zwierząt, androidów i dzieci dotkniętych wojną. Obsesyjną potrzebę tworzenia realizuje pomimo dokuczliwej choroby rąk. Gdy jakość powietrza w mieście pogarsza się, wraz z rodziną udaje się na wyspę, by w bliskim kontakcie z przyrodą przeczekać wiszącą w powietrzu katastrofę.
Mariola Wawrzusiak-Borcz (1971) studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1992-1997. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, gdzie prowadzi pracownię rysunku. Od ukończenia studiów konsekwentnie realizuje autorskie podejście do rzeźbiarstwa, jej prace powstają ze złomu w technice spawania. Swoje prace wystawiała w wielu galeriach w kraju i za granicą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2021
    Złotoryja (Festiwal Filmów Dolnośląskich "Złoty Samorodek")-I Nagroda
    w kategorii filmów dokumentalnych
  • 2021
    Madryt (FilmArte Festival)-Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego
  • 2021
    Venice (The Fine Arts Film Festival)-Nagroda za zdjęcia
  • 2021
    Petersburg (In Love with Art International Film Festival)-Grand Prix
  • 2021
    Padwa (River Film Festival)-Wyróżnienie Specjalne w kategorii krótkich filmów dokumentalnych
  • 2021
    Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Wyróżnienie Komisji Artystycznej
  • 2021
    Edynburg (Close:up Edinburgh Docufest)-nagroda za najlepszy debiut
  • 2021
    Kłajpeda (Europejski Festiwal Filmowy "GoDebut")-Nagroda za najlepszy film o tematyce ekologicznej
  • 2021
    Taichung (Formosa Festival of International Filmmaker Awards FFIFA)-nagroda za najlepszy film o tematyce ekologicznej i harmonii miejsca
  • 2021
    Gravina di Catania (Festival Independente di Cinema Breve "Via dei Corti")-Nagroda im. Armando Bonadonny za najlepszą reżyserię
    za to, "to, że oczami artystki potrafiącej przekształcić rdzę w dzieło sztuki, reżyser opowiedział o ożywczej sile sztuki, piękna i środowiska, które nas otacza. Film wpisuje się w „nowe horyzonty” - główne wątki festiwalu: sztuka jako ostoja i źródło życia; artystka czerpiąca z doświadczeń ojca; kobieta, która wychodzi poza społeczne schematy, pokazując, że prawdziwa siła to nie siła fizyczna, lecz siła wypływająca z moralności i etyki"
  • 2022
    Żabljak (Green Montenegro International Film Fest)-III Nagroda w kategorii "Ekologia duszy"
  • 2022
    San Francisco (Green Film Festival of San Francisco-Nagroda Jury dla najlepszego filmu krótkometrażowego
  • 2023
    Wolfsburg (Underdog Film Festival)-Nagroda za najlepszy debiur
  • 2023
    Wolfsburg (Underdog Film Festival)-Nagroda za najlepszy krótki film dokumentalny
2024.06.06 05:07:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.