Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PUNKT ZAPALNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 84 min

Latem 2010 roku w Domu Pracy Twórczej „Wigry” powstała instalacja artystyczna „Tęcza” Julity Wójcik, jako jedna z prac projektu „Flower Power”. Oparta o mur pokamedulskiego klasztoru budziła częściej pozytywne reakcje. Fotografowały się pod nią młode pary, ale już wtedy niektóre osoby pytały „czyja ta tęcza?”. W 2011 roku praca Julity Wójcik jako część projektu artystycznego „Fossils and Gardens” uświetniła polską prezydencję w Unii Europejskiej dekorując Plac Solidarności przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W 2012 roku została przeniesiona na pl. Zbawiciela w Warszawie. Przez trzy lata obecności w centrum stolicy kilka razy była niszczona i odbudowywana.
„Punkt zapalny” inspirowany jest „Tęczą” i historia uwikłanej w spór światopoglądowy instalacji jest wiodącym wątkiem filmu. Zgodnie z założeniem artystki rzeźba ta była zaproszeniem do refleksji, napełniania treścią, projektowania na nią własnych znaczeń. Z pracą tą wchodzili w dialog inni artyści i społecznicy oraz była punktem wyjścia do licznych interakcji i nawiązań. Instalacja Julity Wójcik nie jest jednak jedynym tematem filmu i nie traktuje o niej z kronikarską dokładnością. Również inne tęczowe prace artystyczne, w tym te nie inspirowane bezpośrednio „Tęczą”, oraz społeczne aktywności rozpalały emocje, wywołały dyskusje i były przedmiotem ataków.
Film jest próbą wsłuchania się w dyskurs wokół symbolu tęczy, podsumowania i zrozumienia go. ?Jest próbą znalezienia klucza do odczytania wielowymiarowego znaku otwartego i ukazania szerokiemu odbiorcy roli sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Opowiada o polskich sporach i podziałach, o trudzie wychodzenia z informacyjnych baniek i budowania wspólnoty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 05:09:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.