PAMIĘTNIK WINCENTEGO GRĘTKIEWICZA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2019
- Barwny, 33 min
Film przypominający postać Wincentego Grętkiewicza (1899 - 1984), ostatniego, przedwojennego burmistrza Konina, posła na Sejm II RP w latach 1936 - 1939.
Wincenty Grętkiewicz, jako skaut, uczestniczył 11 listopada 1918 w tragicznych wydarzeniach w Koninie, kiedy grupa peowiaków, któraprzejęła broń z siedziby niemieckiego Landrata została ostrzelana na rynku przez niemieckich żołnierzy. Zginęło wtedy siedmiu młodych mieszkańców miasta, m. in uczniów szkoły handlowej. Zaraz po tych wydarzeniach Wincenty Grętkiewicz, jako ochotnik wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego, w 1920 roku walczył na Ukrainie, szybko awansował na stopień sierżanta w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu. Po ukończeniu szkoły podchorążych został przeniesiony do rezerwy w stopniu podporucznika, studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, a następnie rozpoczął karierę urzędnika w samorządach w Słupcy i w Pułtusku.
Po II wojnie światowej nie mógł wrócić do rodzinnego Konina, a jego nowy, okazały dom zajęło NKWD, a potem UB. Zamieszkał z rodziną we Wrocławiu, gdzie pod koniec swojego życia zapisał w formie dokładnych pamiętników swoje przeżycia z okresu młodości, m.in. początek I wojny światowej oraz przebieg wydarzeń 11 listopada w Koninie. Pamiętnik W. Grętkiewicza jest obecnie cennym, obiektywnym zapisem dotyczącym historii lokalnej początków XX wieku w Koninie. W filmie Hanna Jarodzka, córka Wincentego Grętkiewicza, opowiada o rodzinie swojego ojca, przybliża szczegóły jego biografii i opisuje okoliczności powstawania pamiętnika. Wspomina też zapamiętane, nostalgiczne i dramatyczne obrazy z Konina, z lat swojego dzieciństwa.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Komentarz
- Lektor
- Zdjęcia
- DźwiękBracia Studio
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Konsultacjahistorycznahistoryczna
- Opracowanie graficznemapymapymapy
- Fotografie
- Koordynacja projektu
- Produkcja
- Współfinansowanie