MODLITWA O POLSKĘ. Z ZIEMI PODLASKIEJ
- Film dokumentalny - fabularyzowany
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2019
- Barwny, 63 min
"Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej" to film, który opowiada o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Podlasia Południowego męki ze strony ówczesnej carskiej administracji tamtych rejonów. Film przedstawi losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni przed jej sprawosławieniem, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.
Unici pojawili się na wschodzie Polski po zawiązaniu Unii Brzeskiej w 1956 roku. Do kościoła unickiego, zwanego również greckokatolickim, wstępowały miliony ludzi i tysiące duchownych, którzy wcześniej należeli do cerkwi prawosławnej. Obrządek łaciński i unicki zbliżały się do siebie, a u unitów stopniowo wykształcała się polska świadomość narodowa. Po zaborach i zniknięciu Polski z mapy Europy, carska polityka zmierzała do całkowitej likwidacji kościoła unickiego. Do największego natężenia prześladowań doszło po upadku powstania styczniowego. Podlascy unici byli systematycznie głodzeni, okradani, bici, zamykani w więzieniach, wysyłani na Syberię i w końcu zabijani. Obecnie kościół unicki jest, poza należącymi do niego Ukraińcami, na ziemiach polskich niemal nieobecny.
"Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej" to także opowieść o współczesnych mieszkańcach Podlasia Południowego. Pratulin i okoliczne wsie to miejsce, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, a ludzie żyją w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wartościami, do których zaliczają wiarę, szacunek do ziemi i ciężką pracę. Film jest również opowieścią o nich i zakątku Polski nad Bugiem, który został zapomniany, a ma do zaoferowania atmosferę, której próżno szukać w innych częściach naszego kraju.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca castingowa
- Scenariusz
- Dokumentacjai research
- Lektornarrator
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora kamery
- Zdjęcia lotniczez drona
- Oświetleniewspółpraca
- Wózkarz
- SprzętFastmedia
- Postprodukcja obrazukierownictwowspółpraca
- Korekcja barwna
- Konforming
- Scenografia
- Asystent scenografa
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Muzyka
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Zgranie dźwięku
- Nagranie lektora
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Asystent charakteryzatora
- Konsultacjamerytorycznamerytorycznamerytorycznads. historycznychds. materiałów archiwalnych telewizyjnych
- Fotosy
- Projekt plakatu
- Zwiastun filmu
- Efekty specjalne
- Efekty pirotechniczne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo planu
- Dyżurny planuGrzegorz Stóji zabezpieczeniei zabezpieczenie
- Pomoc na planieAdam Graf
- Producent wykonawczy
- Producent
- Producent nadzorujący
- Produkcja
- Współpraca produkcyjna
- Obsada aktorskaksiądz Józef PruszkowskiPaweł CapałaJoanna GąszczykAdam GranowskiAleksandra JakoniukAleksandra KrupińskaGrzegorz PycPiotr Tomczuk
Nagrodyschowaj
- 2020Józefów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana")-I Nagroda w kategorii: Dokument fabularyzowany
za "przejmującą opowieść o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX w. doznały cierpień na terenie dzisiejszego Podlasia. Film to przede wszystkim dramatyczne losy mężczyzn zamordowanych przez carskie wojsko 24 stycznia 1874 roku w Pratulinie. Doceniając dzieło Pana Michała Muzyczuka, jury nagradza również piękne zdjęcia filmowe Witolda Kornasia, montaż Piotra Wróbla i muzykę Szymona Folwarcznego"