Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYSOKIE LOTY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1980. 02. 22
  • Gatunek:
    Film polityczny
  • Barwny, 2407 m, 84 min

Do przedsiębiorstwa "Tokar" przybywa nowo mianowany dyrektor - Matusiak. Nawiązuje współpracę z sekretarzem fabrycznej organizacji partyjnej, Średniawą, który mimo negatywnych doświadczeń z poprzednim szefem, początkowo popiera go jako dobrego fachowca. Matusiakowi zależy na rozwijaniu inwestycji, zwiększeniu wydajności pracy, wzroście produkcji. Działa operatywnie, czyni wrażenie przełożonego wymagającego, ale rzeczowego, dbającego o dyscyplinę w trosce o lepsze wyniki ekonomiczne.
Syn Średniawy, Janusz, konstruuje w mieszkaniu prototyp miniaturowego samolotu "Don Kichot". Przewiduje, że jego wynalazek, tani w produkcji i eksploatacji, okaże się przydatny służbie sanitarnej, porządkowej, pogotowiu górskiemu itp. Przeprowadzając nieopodal miasta próby silnika Janusz odkrywa przypadkowo budowę ośrodka rekreacyjnego dla pracowników "Tokaru".
Tymczasem Matusiak zajmuje się urządzaniem swej luksusowej podmiejskiej willi, sprowadza z Pewexu meble. Wkrótce wydaje tam wystawne przyjęcie, z udziałem "wpływowych osób", nowobogackich, badylarzy zajadających się czerpanym rękoma kawiorem...
Ukończywszy budowę "Don Kichota", młody konstruktor usiłuje wypróbować maszynę, ale brak mu zezwolenia na start. Potrzebna jest ekspertyza, stwierdzająca jej technologiczne parametry. Komendant instytutu, do którego młody Średniawą zwraca się o przeprowadzenie badań, kategorycznie odrzuca prośbę amatora-wynalazcy.
Dzięki życzliwym kolegom młody konstruktor otrzymuje jednak gwarancję awiacyjnej przydatności "Don Kichota". Używając fortelu doprowadza do pierwszego lotu, który potwierdza sprawność prototypu w praktyce. Komendant instytutu mimo to nadal sprzeciwia się prośbie wynalazcy, grożąc w dodatku procesem za nielegalny start.
Szczęśliwy zbieg okoliczności ułatwia konstruktorowi dotarcie do sekretarza Komitetu Centralnego partii. W wyniku interwencji "Don Kichot" otrzymuje należne uprawnienia. Po jednym ze startów młody Średniawą opowiada ojcu o dostrzeżonych z lotu ptaka zaniedbaniach na budowie ośrodka dla "Tokaru".
Wraz z grupą robotników Średniawą przystępuje do wyjaśnienia przyczyn opóźnienia prac. Na jaw wychodzą bezprawne manipulacje mieniem państwowym dokonywane przez dyr. Matusiaka, który samowolnie "wypożyczył" materiały do budowy swo-jej następnej willi... Aktyw załogi "Tokaru" postanawia usunąć nieuczciwego dyrektora ze stanowiska. Przedstawiony przez Średniawę wniosek zyskuje aprobatę wojewódzkiej instancji partyjnej. Matusiak musi odejść.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:18:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.