Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRAMATYKA NIEOBECNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Czarno-biały, 42 min

Czarno - biały dokument o Aleksandrze Rozenfeldzie - prześmiewcy i buntowniku, który ma twarz starotestamentowego proroka. Barwny, nietuzinkowy, kontrowersyjny. Przez całe życie poszukiwał swojego miejsca na ziemi i ciągle zadawał sobie dręczące pytania: kim jestem? Żydem? Polakiem? Człowiekiem? Aleksander Rozenfeld uosabia mit "Żyda - wiecznego tułacza". Dostrzegły to Hanna Krall, poświęcając mu jeden ze swoich esejów, i Anna Jarmusiewicz, przeprowadzając z poetą wywiad rzekę, który ukazał się w formie książki: "Rozenfeld w trybach historii" (wstęp napisał tu prof. Szewach Weiss, nazywając Rozenfelda człowiekiem nadutalentowanym).
Aleksander Rozenfeld urodził się 500 kilometrów od Moskwy, dokąd uciekli z bombardowanej Warszawy jego rodzice. To ocaliło im życie; pozostali krewni zostali zamordowani. Po wojnie Rozenfeldowie wrócili z ZSRR do Polski. Zamieszkali we Wrocławiu. Nasz bohater, który zaczął wówczas pisać wiersze, stał się nie tylko świadkiem rodzącego się powojennego życia artystycznego we Wrocławiu, ale sam je współtworzył. Wrocławskie lata to burzliwy okres w życiu Rozenfelda. On sam zmienia miejsca zamieszkania. Na mapie pojawiają się Kielce, Lublin i Śląsk. Dużo pisze i publikuje. W stanie wojennym Rozenfeld otrzymuje dokument mówiący o tym, że jego posiadacz "nie jest obywatelem polskim". Wyjeżdża do swojej Ziemi Obiecanej. Jest rok 1982. W Izraelu ima się różnych zajęć, ale nigdzie nie czuje się dobrze. Po czterech latach znowu pakuje walizki i wyjeżdża, tym razem do Włoch. Obecnie Rozenfeld mieszka w Katowicach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2020
    Silesia Press (konkurs dziennikarski)-I Miejsce
2024.06.06 04:57:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.