Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOMANDOSI WAWELBERGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 32 min

Większość historyków jest zgodna co do tego, że pierwszy regularny oddział wojskowy, powołany do wykonywania zadań specjalnych, powstał na Śląsku, bezpośrednio przed wybuchem III Powstania Śląskiego. Była to Grupa Destrukcyjna Wawelberga, nazwana tak od pseudonimu dowódcy, kapitana Tadeusza Puszczyńskiego. W nocy, z 2 na 3 maja 1921 roku, dywersanci z grupy Wawelberga wysadzili mosty na liniach kolejowych, łączących Śląsk z resztą Niemiec. Wawelberg osobiście dowodził jednym z oddziałów, który wysadził 200 - metrowy most kolejowy w Szczepanowicach, na newralgicznej linii Opole - Wrocław. Ta akcja uniemożliwiła Niemcom przerzut na Górny Śląsk regularnych formacji wojskowych, walnie przyczyniając się do błyskawicznej ofensywy powstańczej i licznych sukcesów militarnych w pierwszych dniach III powstania śląskiego. W następnych tygodniach wawelbergowcy niszczyli kolejne mosty, linie kolejowe i dworce, utrudniając Niemcom posuwanie się naprzód, brali też udział w walkach frontowych, m.in. o Strzelce Opolskie. Doświadczenia w wykonywaniu aktów dywersji na Górnym Śląsku spożytkowane zostały w następnych latach, podczas tworzenia w odrodzonym Wojsku Polskim struktur przeznaczonych do działań specjalnych.
Członkowie Grupy Dywersyjnej Wawelberga otrzymali dwadzieścia Krzyży Virtuti Militari i czterdzieści Krzyży Walecznych. Jednak dziś o akcji "Mosty" i początkach tradycji polskich sił specjalnych pamiętają jedynie nieliczni badacze i miłośnicy historii. Głównym celem filmu będzie więc ich przypomnienie tamtych wydarzeń i niezwykłych ludzi, którzy brali w nich udział. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:56:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.