Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KUCHNIA POLSKA

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1991-1993
  • Premiera:
    1993. 04. 18
  • Gatunek:
    Film polityczny
  • Barwny (negatyw: Agfa), 6 odcinków x ok. 60 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

1

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1991
  • 60 min

Stanisław Szymanko, lotnik RAF-u, przywozi z Anglii do Polski żonę Margot. Pracuje w lotnictwie cywilnym. W noc urodzin córeczki tańczy i śpiewa na ulicy ze szczęścia. Aresztowany dowiaduje się na UB, że cieszył się ze śmierci Stalina. Jako wroga i szpiega przesłuchuje go i torturuje major Bolko, który chce przysłużyć się sekretarzowi KW Bergmanowi i utrącić jego zastępcę Kowalczyka, popularnego w województwie eks - partyzanta, tutejszego chłopskiego komunistę mającego przyjaciół w sowieckim i polskim dowództwie LWP. Bolko chciałby zrobić z Kowalczyka szpiega. Do łączności z nim mógłby się przyznać torturowany Szymanko. Bergman straszy Kowalczyka, że bezpieka ma człowieka zeznającego, iż Kowalczyk zorganizował siatkę szpiegowską. Poza tym podejrzana jest przyjaźń Kowalczyka z eks - ziemianinem Biesiekierskim. Kowalczyk się śmieje: razem z Janem Biesiekierskim byli w partyzantce. Ale o insynuacji UB powiadamia przyjaciela oraz generała Labusa i majora Kriworuczenkę. Bolko wzywa na przesłuchanie Biesiekierskiego, ale Bergman każe mu go zwolnić, a nazwisko Kowalczyka wymazać z akt. Margot nic nie rozumie ze sprawy męża: adwokaci nie chcą go bronić; wtedy dociera do Bergmana, któremu wpada w oko. Ten przybiera wobec niej pozę przyjaciela i informuje, że sprawa męża przeszła do sądu cywilnego. Po torturach Szymanko zeznaje na procesie, że był szpiegiem. Świadkiem oskarżenia jest nijaki Mizerski. Ze względu na skruchę i współpracę z UB oskarżony otrzymuje karę "tylko" 15 lat więzienia. Na sali są jego matka i żona.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1991
  • 58 min

Margot, w zamian za rozwód z mężem, uzyskuje od Bergmana cofnięcie eksmisji do podmiejskiej rudery. Chce wrócić do Anglii. Bergman obiecuje, że wystara się o paszport. Margot godzi się zostać jego kochanką. Spotykają się ukradkiem, gdyż Bergman musi ukrywać ten związek. Na jego polecenie major Bolko przestaje ją śledzić, ale nie wyłącza jej z operacji "Siatka na motyle". Znajomy adwokat proponuje Margot ucieczkę z Polski samolotem. Ta daje dolary i biżuterię pilotowi, ale samolot ląduje w polu oczekiwany przez ubeków Bolka. Margot i inni pasażerowie zostają aresztowani. Autor prowokacji "Siatka na motyle", Bergman, jest wściekły na Bolka, który przekazał mu nazwiska wszystkich uciekinierów z wyjątkiem Margot. Bergman widzi jego fałszywą grę i wie od Margot, że Bolko zabrał od pilota pieniądze i kosztowności. Szantażowany przez Bergmana major zwraca jej własność i fałszuje akta, przedstawiając ją jako współpracowniczkę akcji "Siatka na motyle", za co zostaje odznaczona razem z ubekami Bolka. Przyjaciel Bergmana z MSW daje mu paszport dla Margot, która wyjeżdża. Na granicy cywil wskazuje ją wopistom, którzy każą jej wysiąść. Opodal milicja zakuwa w kajdanki przyjaciela Bergmana z MSW. Powstaje zamieszanie, podczas którego cywil radzi Margot uciekać, po czym strzela jej w plecy. Umiera Bierut. Z więzienia wychodzi Stanisław Szymanko.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

3

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1992
  • 61 min

1963 rok. Generał Łabuz chce mieć Kowalczyka w Warszawie. Przed odejściem z KW Henryk załatwia Biesiekierskiemu stanowisko przewodnika "Orbisu" na polowaniach dla cudzoziemców. Pułkownik Bolko chce przejść do cywila i zostać badylarzem. Naczelnik WRN prowadzi go do urzędnika, któremu poleca sporządzić dla Bolka fałszywy dyplom rolnika. Urzędnik - Stanisław Szymanko - odmawia. Bergman odgórnie spełnia życzenie Bolka i jedzie do Warszawy prosić Kowalczyka o umożliwienie Szymance wykonywania zawodu inżyniera. Henryk przyjeżdża do WRN, gdzie pracuje Szymanko, i oświadcza mu, że z jego akt wymazano więzienie i wyrok. Inżynier Szymanko może sobie wybrać miejsce pracy. Podczas polowania Jan Biesiekierski wymyśla zachowującemu się po chamsku Niemcowi. Ten zaś udając, że wziął go za biegnące w zaroślach zwierzę, zabija Biesiekierskiego strzałem w plecy. Płaci sto tysięcy marek kaucji i bez śledztwa legalnie opuszcza Polskę. Córeczki Biesiekierskiego, Bergmana, Kowalczyka i Szymanki są w tej samej szkole. Szymanko dowiaduje się o przyjaźni córki Zuzi z Agnieszką Bergmanówną. Zuzia i jej koleżanki myślą, że jej matka jest w Anglii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1992
  • 65 min

Warszawa, 1968 rok. Ojciec Agnieszki Bergmanówny jest kierownikiem wydziału kultury KC. Na skutek antysemickiej kampanii prowadzonej przez ministra MSW i jego stronników - jest wśród nich Kowalczyk - pozycja Bergmana chwieje się. Agnieszka kocha Piotra, studenta filozofii, uczestnika wydarzeń marcowych. Pod Politechniką, w której trwa strajk okupacyjny, zatrzymuje ją bezpieka. Udaje się jej wyrwać i wpaść do gmachu uczelni, ale w rękach ubeków zostawia legitymację. Zwymyślanemu za złe wychowanie córki Bergmanowi Kowalczyk oświadcza, że raport w tej sprawie złożył Gomułce. Spoliczkowana przez ojca Agnieszka ucieka do Piotra. Jeden z jego przyjaciół, Jacek, bity w śledztwie, załamuje się i sypie kolegów. Następują aresztowania. Piotr razem z Agnieszką uciekają na Wybrzeże. Po jakimś czasie Piotr dzwoni do matki. Dowiaduje się o zawieszonych studiach, relegacjach, karnej brance do wojska. Jej telefon jest na podsłuchu i kilka godzin później Piotr zostaje aresztowany. W czasie widzenia mówi Agnieszce, że wyjeżdża z matką do Izraela - taki jest warunek jego zwolnienia. Dziewczyna decyduje się jechać razem z nim. Tłumy żegnają na dworcu emigrujących przyjaciół. Piotr odtrąca Jacka. Na końcu peronu samotnie stoi ojciec Agnieszki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

5

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1993
  • 61 min

1981 rok. Małżeństwo Marysi Kowalczykówny nie jest udane. Jej mąż - Jacek - uprawia antysolidarnościową propagandę. Jako tłumaczka belgijskiej telewizji Marysia towarzyszy szefowi ekipy przy filmowaniu strajków "Solidarności". Dirk zostaje jej kochankiem. Marysia jedzie do Belgii pomagać mu przy montażu filmu. Ojciec Marysi - członek Sztabu Generalnego WP - radzi jej, aby nie wracała. Agent polskiego kontrwywiadu w USA, "Jubiler", informuje Kowalczyka, że CIA ma plany wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kowalczyk opóźnia przekazanie dalej raportu "Jubilera". Oświadcza żonie, że od lat jest szpiegiem USA, a teraz grozi mu dekonspiracja. Muszą uciekać. Szefowie zlecają mu misję do Moskwy. CIA przejmuje Kowalczyków koło bazy wojsk radzieckich. Z ambasady USA w Wiedniu generał dzwoni do córki, że nie wolno jej wracać do Polski. W Brukseli CIA uprowadza ciężarną Marysię.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

6

  • Odcinek serialu
  • Rok produkcji:
    1993
  • 61 min

III Rzeczpospolita. Córkę zmarłego Szymanki, Zuzannę, żonę Biesiekierskiego juniora, fascynuje od lat postać profesora marksizmu Bergmana i jego rola w losach jej rodziny. Wreszcie Zuzannie udaje się z nim skontaktować. Babka twierdziła, że był kochankiem jej matki. Bergman zaprzecza. Ale z listu, który Margot zostawiła Zuzannie wynika, że miała wyjechać z kraju dzięki staraniom Bergmana. Co się z nią stało? Czy - jak twierdzi Bergman - na granicy zastrzelił ją strażnik? Bezdzietni Biesiekierscy biorą na lato Maszę - dziecko z Czarnobyla. Cała trójka zaprzyjaźnia się. Biesiekierscy walczą o przedłużenie pobytu Maszy w Polsce. Zuzanna jedzie do Lwowa, do ciotki Maszy, jej prawnej opiekunki. Żyjąca w biedzie kobieta z radością zgadza się, aby Masza pozostała u Biesiekierskich. Jednakże ambasada rosyjska nie wyraża na to zgody. Jej zdaniem rosyjskie dziecko ma przebywać w rosyjskim domu dziecka. Zrozpaczonej trójce pozostaje nadzieja, że spędzą razem przyszłe lato.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1993
    Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda w Plebiscycie Telewidzów
    w kategorii: Film TV

Varia
pokaż

2024.12.01 00:10:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.