Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TURCJA@ART

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 30 min

Stambuł to symboliczna i geograficzna granica dwóch światów - Europy i Azji; najpierw bizantyjski Konstantynopol, potem stolica Imperium Osmańskiego. Podróżnicy z Zachodu przez wieki fascynowali się życiem w haremach, islamem, mistycyzmem i derwiszami. Tworząc mity na temat życia w Stambule, widzieli raczej to, co chcieli, niż to, co działo się tu naprawdę. Po modernizacji kraju przez Kemala Mustafę Atatürka na początku XX wieku Turcję coraz częściej postrzegano jako pomost między Wschodem a Zachodem, jednocześnie przymykając oczy na ograniczanie swobód obywatelskich. Dzisiejszy Stambuł to megametropolia, gdzie mieszka i pracuje około 15 milionów ludzi, jeden z największych portów basenu Morza Śródziemnego. Codziennie przybywają tu w poszukiwaniu pracy emigranci z głębi lądu. Miasto kipi od konfliktów: etnicznych, politycznych, społecznych. 10 Międzynarodowe Biennale w Stambule (10th International Istanbul Biennial / 10. Uluslararasi Istanbul Bienali, 8.09.2007 - 4.11.2007) eksploruje te podziały. Tematem licznych wystaw sztuki współczesnej są problemy miasta i kraju, a także globalnego systemu ekonomicznego. Chiński kurator Biennale Hou Hanru umieścił sztukę w nowych, bardzo ważnych dla Turcji lokalizacjach: w modernistycznym gmachu Centrum Kultury im. Atatürka, symbolu egalitarności sztuki, który ma niedługo zostać wyburzony pod centrum handlowe, w kompleksie budynków handlu tekstylnego i w dokach celnych na nabrzeżu portowym. W reportażu pokazujemy wywiady z tureckimi artystami, którzy tworzą sztukę zaangażowaną, mówiącą o problemach współczesności. Poznajemy projekty artystów, takich jak Burak Delier, Banu Ornat, Erdem Helvac?o?lu i Extrastruggle. "Dzieła na Biennale potraktowaliśmy jako punkt wyjścia do opowieści o samej Turcji. To reportaż nie tylko dla znawców sztuki, ale dla wszystkich interesujących się problemami współczesnego świata" - mówi Maks Cegielski, narrator materiału i dziennikarz TVP Kultura

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:55:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.