Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWA OCZAMI ARTYSTÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 19 min

W reportażu po Warszawie oprowadzają nas młodzi, ale już uznani artyści wizualni - Joanna Rajkowska, Kobas Laksa, Aleksandra Polisiewicz i Adam-X (Adam Jastrzębski). Opowiadają o własnej interpretacji przestrzeni miejskiej, zarówno tej reprezentacyjnej, jak i rzadko uczęszczanej. Niektóre projekty artystyczne to ingerencje miejskie, które zwracają uwagę na nowe symboliczne znaczenia miejsc - wydawałoby się - dobrze znanych, takich jak Aleje Jerozolimskie (projekt "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiej, czyli sztuczna palma ustawiona na rondzie de Gaulle'a). Z kolei Adam X na ulicy Chłodnej wykonał fresk na murze, odnoszący się do prozy Mirona Białoszewskiego. Inne projekty stanowią twórcze wariacje na temat wizualnej strony stołecznego miasta lub jego historii. Warszawskie wizje Kobasa Laksy to surrealistyczne kolaże fotograficzne ze stale pojawiającymi się motywami tajemniczych zaułków, mostów i wiaduktów. "Wartopia" Aleksandry Polisiewicz jest interpretacją - w postaci gry komputerowej - planów nazistowskich architektów z lat 40. ubiegłego wieku. Widz, poruszając się za pomocą joysticka po trójwymiarowej wizualizacji, może przekonać się, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby II wojnę światową wygrali Niemcy. Minimalistyczna wizja miasta-koszar stanowi swoistą antytotalitarną przestrogę. Warszawa - miasto tak silnie naznaczone historią - inspiruje kolejne pokolenia artystów wizualnych. Ważne jest dla nich zarówno sięganie do przeszłości, jak i komunikacja z przypadkowym widzem na ulicy, wytrącenie go z codziennej rutyny i zaproszenie do refleksji.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:39:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.