Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HUGO Z JASŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 35 min

Hugo Steinhaus - światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Wielu kojarzy go głównie z Wrocławiem, bo to w tym mieście spędził sporą część swojego życia (od 1945 do 1972 roku). Steinahus urodził się jednak na Podkarpaciu, w Jaśle i to tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. W Jaśle rozpoczynał także swoją edukację. W 1905 roku zdał maturę w jasielskim Gimnazjum Klasycznym (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle). Po maturze wyjechał na studia do Lwowa, jednak później powrócił do Jasła. Później poprzez różne losy trafił między innymi do Krakowa, a po zakończeniu II wojny światowej na stałe już trafił do Wrocławia, gdzie zmarł w 1972 roku. Ale z Jasłem był emocjonalnie związany, bo - jak sam pisze w swoich wspomnieniach - miał nadzieję spędzić tutaj starość, jednak wojna na dobre przekreśliła jego plany: "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

Pomimo tego, że do Jasła już nigdy nie powrócił, to miasto pamięta o swoim wybitnym mieszkańcu. W 1965 roku Steinahus otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Jasła. W 125 rocznicę swojego istnienia jasielskie liceum, którego był absolwentem, odsłoniło w swoich murach tablicę pamięci prof. Steinhausa. Od 2000 roku odbywa się tutaj także Jasielski Konkurs Matematyczny im. H. Steinhausa, organizowany na trzech poziomach - dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:51:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.