IZRAEL ZACZĄŁ SIĘ W POLSCE...
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2018
- Barwny, 56 min
Ten film opowiada o współpracy między II Rzeczpospolitą a ruchem syjonistycznym, o wspieraniu przez rządy II RP dążeń niepodległościowych Żydów, o wkładzie Polski w powstanie państwa Izrael.
Jest w nim mowa o tajnym porozumieniu Włodzimierza Żabotyńskiego z polskim rządem w 1936 roku. O tym, że na terytorium II Rzeczpospolitej istniały tajne obozy szkoleniowe, gdzie oficerowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego szkolili żydowskich bojowników. Uczyli ich posługiwania się bronią, walki wręcz, konspiracji, sabotażu. O tym, że wysyłaliśmy broń, amunicję, samoloty dla żydowskich organizacji paramilitarnych w Palestynie. Mówimy o tym, że żydowska młodzież mogła swobodnie, za akceptacją rządu RP brać udział w szkoleniach z przysposobienia wojskowego, o tym, że ci młodzi Żydzi kochali Polskę, byli jej wierni, że do czasu powstania państwa Izrael to Polska była dla nich pierwszą ojczyzną. Podczas uroczystości państwowych w II Rzeczypospolitej młodzi Żydzi i młodzi Polacy razem szli w pochodach, razem śpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
W filmie polscy i izraelscy historycy mówią wspieraniu przez polski rząd legalnej i nielegalnej emigracji Żydów do Palestyny, o pomocy finansowej dla nich, o kibucach w ówczesnej Polsce, gdzie przygotowano młodych Żydów do pracy na roli.
Twórcy filmu mówią też o tym, że Polaków i Żydów łączyła idea niepodległości. A zafascynowany Marszałkiem Piłsudskim i jego legionami, Włodzimierz Żabotyński Polskę podawał jako przykład słusznej i skutecznej drogi do niepodległości.
W filmie przypomniano, że w chwili powstania państwa Izrael w maju 1948 roku, wielu izraelskich przywódców, wojskowych, ludzi kultury z urodzenia było Polakami i to oni tworzyli fundamenty niepodległego państwa.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Pomysł filmu
- Lektor
- Zdjęcia
- Korekcja barwna
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Postprodukcja dźwięku
- Montaż
- KonsultacjaArtur PatekLaurence WeinbaumMichał Przybylak
- Redakcjaredaktor nadzorujący
- Tłumaczenie
- Materiały archiwalne
- Grafikakomputerowakomputerowa
- Kierownictwo produkcji
- Koordynacja zdjęćw Izraelu
- Producent
- Produkcja
Nagrodyschowaj
- 2019Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Wyróżnienie
- 2019Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-"Brązowa Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego
- 2019Warszawa (Festiwal EMiGRA)-Nagroda Specjalna
za "wkład w porozumienie polsko-izraelskie" - 2019Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
w kategorii: Filmy ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia