Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANIOŁY ŻEGOTY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 46 min

Dokument o kobietach organizujących przechowywanie dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego. Wprawdzie mężczyźni dominowali wśród liderów Rady Pomocy Żydom "Żegota", jednak pomocą praktycznie zajmowały się kobiety - młode działaczki lewicowe, a także zakonnice oraz zwykli ludzie dobrej woli. Przez lata "twarzą" pomocy Żydom była Irena Sendler, rzadziej pokazywane były kobiety, którymi dowodziła. Najmniej mówiono o zakonnicach, które uratowały z narażeniem życia 3/4 uciekinierów. Perspektywa kobieca uczestnictwa w ruchu oporu dowodzi, że owe dzielne Polki ryzykowały bardziej niż chłopcy z Armii Krajowej, bo ryzykowały nieustannie, a nie tylko podczas pojedynczych akcji, ponadto ryzykowały często swoje życie i swoich rodzin. W filmie uratowani Polacy żydowskiego pochodzenia i Żydzi opowiadają o tych, którzy ratowali.
W filmie wystąpili: Michał Głowiński, znany literaturoznawca, Elżbieta Ficowska, była przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, uciekinierze z Treblinki i powstańcu warszawskim, Anna Pliszka, córka uciekinierów z getta, Katarzyna Meloch, współzałożycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, prof. Grzegorz Berendt, historyk, siostra Teresa Antonietta Frącek oraz siostra Krystyna Jasińska, zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Film bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi oraz animacjami graficznymi, które wprowadzają widza w emocje opowiadających. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:50:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.