Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA POLSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO

POLSKI FILM DOKUMENTALNY PO ROKU 2000 (2000-2016)

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Katarzyna Mąka-Malatyńska o bardzo różnorodnym dokumencie polskim po rewolucji cyfrowej i wpływie nowych technologii na jego kształt.
Powstanie internetu, tematyczne kanały telewizyjne, nowe kanały dystrybucji i produkcji filmowej sprzyjają kształtowaniu się nowych gatunków dokumentu. Zaczynają być popularne filmy dokumentalne pełnometrażowe (podczas gdy wcześniej dominowały krótkie formy z wyrazistą puentą). Wpływa to np. na dramaturgię, która musi być bliższa filmowi fabularnemu; zapożycza się więc zabiegi charakterystyczne dla filmu fikcjonalnego, takie jak narracja-alegoryczna bajka (np. "Królik po berlińsku", reż. Bartosz Konopka) albo scenariusz oparty na śledztwie ("Totart", reż. Bartosz Paduch). Pojawiają się programy typu reality show, telenowele dokumentalne czy różnego rodzaju eksperymenty (np. oddanie kamery w ręce bohaterów filmu).

Zobacz
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Wystąpili (-ił, -iła)
    Katarzyna Mąka-Malatyńska
     

POLSKA KRONIKA FILMOWA (1944-1994)

  • Odcinek serialu
  • 32 min

Prof. Marek Hendrykowski przybliża historię Polskiej Kroniki Filmowej, która jest obecnie nieocenionym źródłem historycznym.
Polska Kronika Filmowa przez 50 lat swojego istnienia (1944-1994) zrealizowała miliony kilometrów taśmy filmowej, z których tylko niewielka część została przedstawiona widzom w formie filmowego magazynu aktualności. Jak podkreśla prof. Marek Hendrykowski, nauczyła także kinomanów punktualności - seans filmowy niegdyś składał się niezmiennie z trzech części: kronika filmowa, krótki film dokumentalny i film właściwy. W czasach przed powszechnym dostępem do telewizji Kronika, nawet mimo propagandowej orientacji, była ważnym oknem na świat.

Zobacz
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 04:46:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.